Nabídka drog, výroba a prekurzory drog – současná situace v Evropě (Evropská zpráva o drogách 2023)

Z analýzy dostupných ukazatelů týkajících se nabídky často užívaných nelegálních drog v Evropské unii vyplývá, že dostupnost zůstává vysoká u všech typů látek. Na této stránce naleznete přehled nabídky drog v Evropě, který vychází z nejnovějších dat a je doplněný o nejnovější trendy v průběhu času v oblasti záchytů drog a drogových trestných činů, spolu s daty o výrobě drog a záchytu prekurzorů za rok 2021.

Tato stránka je součástí Evropské zprávy o drogách 2023, každoročního přehledu EMCDDA o drogové situaci v Evropě.

Poslední aktualizace: 16. června 2023

Zvýšená rizika pro veřejné zdraví a sociální a environmentální rizika plynoucí z diverzifikace výroby syntetických drog

Z analýzy dostupných ukazatelů týkajících se nabídky často užívaných nelegálních drog v Evropské unii vyplývá, že dostupnost zůstává vysoká u všech typů látek. Kromě toho je pro trh nyní typická poměrně rozšířená dostupnost velké škály drog, které jsou často k dostání s vysokou potencí nebo čistotou. Patří mezi ně nové nebo novější látky, u nichž může být povědomí spotřebitelů i vědecké poznatky o zdravotních rizicích omezené. Narůstá také rozmanitost forem, v nichž mohou být látky na trhu dostupné, a v některých případech i různorodost způsobů, jak mohou být užívány. Celkově vzato tento vývoj zvyšuje obavy, že obecně existuje možnost většího užívání nelegálních látek a že rizika spojená s některými látkami mohou narůstat. Panují zejména obavy, že lidé, kteří užívají drogy, mohou být vystaveni většímu riziku nepříznivých dopadů na zdraví, včetně otrav a úmrtí, a to v důsledku patrně nevědomé konzumace látek s vyšší potencí nebo neznámému obsahu látek.

Globalizace v oblasti metod používaných organizovanými zločineckými skupinami se zdá být důležitým faktorem, který napomáhá vysoké dostupnosti drog v Evropě. Existují důkazy o užším zapojení evropských výrobců a pašeráků drog do mezinárodních zločineckých sítí, což má za následek větší odolnost toků nelegálních drog do Evropské unie a z ní. Důležitými zdrojovými oblastmi nelegálních drog, které se dostávají do Evropy, zůstávají různé země v Jižní Americe, západní a jižní Asii a severní Africe, zatímco Čína a Indie jsou i nadále důležitými zeměmi původu nových psychoaktivních látek, přičemž úloha Indie může být v případě některých látek stále důležitější. Často se uvádí, že prekurzory drog a související chemické látky pocházejí také z Číny.

V posledních několika letech nadále docházelo k rozsáhlým záchytům drog v intermodálních přepravních kontejnerech, což naznačuje, že tato forma pašování nebyla v období pandemie COVID-19 vážněji narušena. Jinde existují důkazy, že se trh do značné míry přizpůsobil veškerým narušením způsobeným opatřeními, jež byla zavedena během pandemie nebo v důsledku současné války na Ukrajině. Obecným problémem je, že obchod s drogami se stále častěji zaměřuje na legální komerční infrastrukturu zapojenou do celosvětového obchodu, přičemž jsou zdokumentovány pokusy o infiltraci do dodavatelských řetězců a o využití klíčových pracovníků pomocí zastrašování nebo korupčních praktik. To se projevuje ve zvýšené důležitosti, kterou orgány činné v trestním řízení přikládají cílenému boji proti této hrozbě. Obecněji řečeno, zejména v zemích, o nichž je známo, že skrz ně se do Evropy dostávají nebo se v nich vyrábějí velké objemy drog, si tvůrci politik a veřejnost čím dál více uvědomují, že boj proti násilí a korupčním praktikám souvisejícím s operacemi na trhu s drogami je stále významnější záležitostí.

Rozsah a komplexní charakter výroby nelegálních drog v Evropě stále narůstá a Evropa zůstává regionem produkujícím konopí a syntetické drogy. Konopí je obecně určeno pro evropskou spotřebu, zatímco syntetické drogy se vyrábějí i pro trhy mimo EU. V roce 2021 bylo v Evropské unii odhaleno celkem 434 nelegálních laboratoří na výrobu syntetických drog, včetně několika velkých zařízení. Z analýzy těchto výroben vyplynula nejen značná kapacita pro výrobu syntetických drog, která v Evropě existuje, ale také rostoucí diverzifikace výrobních postupů používaných v případě některých drog. Oproti roku 2020 se v roce 2021 zvýšil počet odhalených laboratoří na výrobu kokainu a metamfetaminu, zatímco v případě amfetaminu zůstal stabilní a v případě syntetických katinonů byl zaznamenán mírný pokles. O čtvrtinu se také snížil počet odhalených výroben MDMA, což může být projevem přechodu k výrobě jiných syntetických látek. Tato data je však třeba interpretovat opatrně, a to jak z důvodu možného dopadu pandemie na policejní zákroky a hlášení, tak proto, že relativní účinnost policejních orgánů při odhalování výroben může být ovlivněna mnoha faktory. Z odhalení samostatných zařízení na výrobu, extrakci, porcování a balení kokainu však vyplývá, že výroba kokainu je v Evropě již dobře zavedená a že se k usnadnění vstupu této drogy do Evropy používají inovativnější metody.

Inovace výrobních postupů jsou patrné i z některých nedávných záchytů chemických látek, které lze použít k výrobě prekurzorů potřebných pro výrobu amfetaminu, metamfetaminu a MDMA, aby bylo možné obejít kontroly zavedené za účelem snížení dostupnosti těchto drog. Existují také příklady, kdy byly pašovány chemicky maskované deriváty syntetických katinonů určené k následné přeměně na katinony vhodné k prodeji v Evropské unii.

I když to není tak časté, v letech 2017–2020 byly nadále odhalovány rovněž kombinované laboratoře neboli výrobny více druhů drog. V takových případech se obvykle přijde na to, že v jedné laboratoři se vyrábí několik různých stimulancií, například amfetamin nebo MDMA spolu s metamfetaminem. Zajímavé je, že v roce 2021 několik dalších členských států EU hlásilo odhalení varen metamfetaminu a zachycení prekurzorů pro jeho výrobu, což zvyšuje obavy, že dostupnost této drogy se může rozšířit do více zemí. Je třeba poznamenat, že výroba metamfetaminu je často určena na vývoz na lukrativní trhy mimo Evropskou unii. Ze zvýšeného počtu odhalených laboratoří a záchytů prekurzorů lze usuzovat, že pravděpodobně důležitým místem v Evropě, kde se vyrábějí syntetické katinony, je Polsko. Stále však není jasné, do jaké míry je tato výroba určena pro evropské trhy nebo na vývoz do zemí mimo Evropu.

Používání širší skupiny chemických látek k výrobě nových drog i různých postupů syntézy již zavedených drog představuje komplikovaný problém z hlediska celních a policejních orgánů a právních předpisů. Výroba nelegálních syntetických drog v Evropské unii na vývoz a pro místní trhy je i nadále zdrojem rizik pro veřejné zdraví, a to jak pro lidi, kteří tyto potenciálně nebezpečné látky užívají, tak z důvodu škod na životním prostředí, které může výroba těchto drog na místní úrovni způsobit. Vzhledem k tomu, že základní logistické dodavatelské řetězce jsou hlavním cílem infiltrace ze strany organizovaných zločineckých skupin, stávají se korupční nabídky pracovníkům a úředníkům stále významnější součástí negativních účinků trhů s nelegálními drogami na komunity prostřednictvím souvisejícího násilí a korupčních praktik.

Hlavní data a trendy

Trendy nabídky drog

  • Z indexovaných trendů obecně vyplývá, že množství všech drog zachycených v Evropské unii se mezi lety 2011 a 2021 zvýšilo, zejména během posledních pěti let, ačkoli v posledních třech letech došlo k určitým výkyvům v množství zachyceného amfetaminu a metamfetaminu.

  • Mezi lety 2011 a 2021 došlo k největšímu nárůstu záchytů u kokainu (+416 %), marihuany (+260 %), metamfetaminu (+135 %), heroinu (+126 %), MDMA (+123 %), hašiše (+77 %) a amfetaminu (+42 %). V Evropě existují rozsáhlé spotřebitelské trhy s těmito drogami, je však pravděpodobné, že nárůst zachyceného množství odráží, alespoň částečně, větší úlohu Evropy jako místa výroby, vývozu a tranzitu těchto drog.

  • Interpretaci trendů v oblasti záchytů drog komplikuje skutečnost, že jsou ovlivňovány strategiemi a prioritami policie a orgánů činných v trestním řízení, úspěchem nebo neúspěchem skupin obchodníků s drogami za účelem vyhnout se odhalení, ale i změnami v dostupnosti a míře užívání.

  • V roce 2021 bylo v Evropské unii hlášeno přibližně 1 milion záchytů, přičemž nejčastěji byly zachyceny konopné produkty, které tvořily tři čtvrtiny všech záchytů.

  • Z hlediska množství bylo v roce 2021 oproti roku 2011 zachyceno méně hašiše (-37 %), marihuany (-6 %), kokainu (-3 %), amfetaminu (-18 %) a heroinu (-40 %). To může odrážet změny v policejních postupech – na rozdíl od změn ve vzorcích spotřeby nebo dostupnosti drog.

  • Největší nárůst počtu záchytů mezi lety 2011 a 2021 byl zaznamenán u metamfetaminu (+121 %) a MDMA (+42 %).

Graf: Záchyty drog v Evropské unii – počet hlášených záchytů drog, podle drogy, 2021 (v %)
 
Graf: Záchyty drog v Evropské unii – počet záchytů drog, indexované trendy (2011 = 100)

Indexované trendy odráží relativní změny záchytů drog během desetiletého období, neposkytují však žádné informace o skutečném zachyceném množství.

Graf: Záchyty drog v Evropské unii – množství zachycených drog, indexované trendy (2011 = 100)

Indexované trendy odráží relativní změny záchytů drog během desetiletého období, neposkytují však žádné informace o skutečném zachyceném množství.

Graf: Záchyty drog v Evropské unii – počet záchytů v roce 2021
 
Graf: Záchyty drog v Evropské unii – množství zachycené v roce 2021 (v tunách)

Tablety MDMA byly převedeny na hmotnostní ekvivalent, přičemž referenční hodnotou bylo 0,25 gramů MDMA na jednu tabletu.

Trendy v oblasti drogových trestných činů

  • V Evropské unii bylo podle odhadů v roce 2021 hlášeno 1,5 milionu drogových trestných činů, což od roku 2011 představuje nárůst o 24 %. Více než tři čtvrtiny těchto trestných činů (1,1 milionu, tj. 77 %) souvisí s užíváním nebo držením drog pro vlastní potřebu.

  • Z odhadovaného počtu 1,5 milionu drogových trestných činů je droga v souvislosti s trestným činem uvedena pouze u necelého 1 milionu trestných činů, z nichž 746 000 souviselo s držením drog či jejich užíváním, 180 000 s nabídkou drog a v 11 600 případech se jednalo o jiné druhy trestných činů. Definice toho, co je trestným činem souvisejícím s nabídkou drog, se může v jednotlivých zemích lišit.

  • V souvislosti s konopím bylo v roce 2021 hlášeno přibližně 566 000 trestných činů, což odpovídá více než třem čtvrtinám trestných činů užívání nebo držení drog (76 %), u nichž je droga známá, a jen něco přes polovinu – tedy 100 000 – trestných činů souvisejících s nabídkou drog (55 %). Konopí dominuje u trestných činů nabídky a držení drog, což odráží jeho vedoucí postavení mezi nelegálními drogami a svědčí o jeho politickém významu.

  • Počet trestných činů souvisejících s nabídkou drog zůstává vyšší než v roce 2011 u všech drog s výjimkou heroinu.

Graf: Drogové trestné činy – trestné činy držení/užívání drog, indexované trendy (2011 = 100)

Data o trestných činech, u nichž byla uvedena droga, o kterou v dané věci šlo.

Graf: Drogové trestné činy – trestné činy nabídky drog, indexované trendy (2011 = 100)

Data o trestných činech, u nichž byla uvedena droga, o kterou v dané věci šlo.

Graf: Drogové trestné činy – počet trestných činů, nabídka a užívání/držení drog
 

Data o trestných činech, u nichž byla uvedena droga, o kterou v dané věci šlo.

Data o výrobě a prekurzorech v EU za rok 2021

  • Konopí: V roce 2021 nahlásily členské státy EU 11 600 záchytů, což představuje 4,3 milionu rostlin o váze 32,5 tuny (oproti 2,8 milionu rostlin o váze 50 tun v roce 2020).

  • Heroin: V Evropské unii (v Nizozemsku) byly v roce 2021 odhaleny tři varny heroinu (čtyři v roce 2020). Belgie, Lotyšsko a Nizozemsko nahlásily čtyři záchyty chemické látky acetanhydrid, která je prekurzorem heroinu, v celkovém množství 5 730 litrů (5 110 litrů v roce 2020).

  • Kokain: V roce 2021 země EU nahlásily odhalení 34 laboratoří na výrobu kokainu (23 v roce 2020). Španělsko nahlásilo odhalení 16 laboratoří na výrobu kokainu, Belgie 11 míst na zpracování kokainu a Nizozemsko 7 laboratoří na sekundární extrakci kokainu (z nichž některé byly velké). Dále bylo v Nizozemsku objeveno 14 míst pro porcování nebo balení. Několik záchytů velkého množství prekurzoru manganistanu draselného v Nizozemsku (637 kilogramů ve dvou záchytech) a v Belgii (387 kilogramů ve dvou záchytech) potvrzuje, že v Evropské unii dochází k rozsáhlé výrobě kokainu.

  • V roce 2021 nahlásilo sedm členských států EU odhalení 105 laboratoří na výrobu amfetaminu (102 v roce 2020): Německo (35), Nizozemsko (32), Polsko (25), Belgie, Bulharsko a Španělsko (4) a Švédsko (1). V Německu a v Polsku byly mezi nimi i laboratoře, kde se amfetamin ve formě oleje zpracovával na amfetamin ve formě prášku (28 v Německu a 15 v Polsku). Podle německých úřadů pochází olej v takovýchto laboratořích obvykle z Nizozemska.

  • Metamfetamin: Dvanáct členských států EU nahlásilo odhalení 261 laboratoří na výrobu metamfetaminu (213 v roce 2020), včetně několika středně velkých a velkých zařízení v Belgii (9) a Nizozemsku (15). V Česku bylo v roce 2021 odhaleno 188 převážně malých až středně velkých laboratoří na výrobu metamfetaminu (182 v roce 2020). Patnáct členských států EU nahlásilo v roce 2021 záchyty prekurzorů efedrinu a pseudoefedrinu v celkovém množství 723 kilogramů (v roce 2020 nahlásilo dvanáct členských států EU 955 kg), a to jak ve formě prášku, tak tablet.

  • Kromě toho bylo v Evropské unii v roce 2021 zachyceno 5 100 litrů BMK (4 750 litrů v roce 2020) a 4,5 tuny MAMDPA, který se používá k výrobě PMK a MDMA, a 9,7 tuny MAPA, který se používá k výrobě BMK a amfetaminu nebo metamfetaminu.

  • MDMA: Nizozemsko v roce 2021 hlásilo 12 laboratoří na výrobu MDMA (21 v roce 2020), Belgie dvě a Francie jednu. Místa určená k lisování tablet MDMA hlásilo Polsko (2) a Španělsko (1). Záchyty prekurzorů MDMA se zvýšily ze 2 tun v roce 2020 na 2,5 tuny v roce 2021.

  • Katinony: V roce 2021 bylo odhaleno 15 výroben syntetických katinonů (18 v roce 2020), 14 v Polsku a jedna v Nizozemsku, včetně několika velkých výroben. V laboratoři na výrobu MDMA odhalené ve Francii v roce 2021 se zpracovával také 3-methylmethkatinon (3-MMC). V roce 2021 bylo zachyceno 555 kilogramů prekurzorů syntetických katinonů, z čehož více než polovina byla zachycena v Polsku (311 kilogramů).

  • V roce 2019 nizozemská policie zachytila 350 kilogramů nekontrolovaného chemického analogu N-acetyl-3-MMC indického původu, který byl pravděpodobně určen k následné přeměně na kontrolovanou drogu 3-MMC.

  • Jiné drogy: Nizozemsko nahlásilo odhalení jedné laboratoře na výrobu ketaminu.

  • Skládky odpadů: V roce 2021 nahlásila Belgie a Nizozemsko celkem 228 (Belgie 24 a Nizozemsko 204) skládek odpadu a zařízení souvisejících s výrobou drog (195 v roce 2020).

Shrnutí záchytů prekurzorů regulovaných EU a neregulovaných chemických látek používaných k výrobě vybraných drog v Evropské unii v roce 2021
Tabulka: Prekurzory na výrobu MDMA
Látka Zachycené množství
Glycidové deriváty PMK (v kg) 1577
Piperonal (v kg) < 1
PMK (v litrech) 895
Safrol (v litrech) 2
Tabulka: Prekurzory na výrobu amfetaminu a metamfetaminu
Látka Zachycené množství
APAA (v kg) 50
APAAN (v kg)  
Benzaldehyd (v kg) 11
Benzylkyanid (v kg) 2006
Glycidové deriváty BMK (v kg) 737
MAMDPA (v kg) 4464
MAPA (v kg) 9650
BMK (v litrech) 5098
EAPA (v litrech) 86
AIBN (v kg) 89
Kyselina vinná (v kg) 4537
Tabulka: Prekurzory na výrobu heroinu
Látka Zachycené množství
Acetanhydrid (v litrech) 5731
Tabulka: Prekurzory na výrobu fentanylu a jeho derivátů
Látka Zachycené množství
NPP 0
Tabulka: Prekurzory na výrobu katinonů
Látka Zachycené množství
2-brom-4-chlorpropiofenon (v kg) 20
2-brom-4-methoxypropiofenon (v kg) 291
2-brom-4-methylpropiofenon (v kg) 139
4-methylpropiofenon (v kg) 105
Tabulka: Chemické látky na zpracování kokainu
Látka Zachycené množství
Manganistan draselný (v kg) 1098
Ethyl-acetát (v litrech) 26366

Zdrojová data

Data použitá k vytvoření infografik a grafů na této stránce naleznete níže.

List of tables

Table 1. Number of reported drug seizures, breakdown by drug, 2021
Substance Percentage
Herbal cannabis 39
Cannabis resin 32.8
Cannabis plants 1.9
Cocaine and crack 11.2
Heroin 3
Amphetamine 3.5
Methamphetamine 1.2
MDMA 1.6
Other substances 5.7
Table 4. Drug seizures in the European Union — number of seizures in 2021.
Drug Methamphetamine MDMA Heroin Amphetamine Cocaine Cannabis resin Herbal cannabis
Number of seizures 7196 10110 18709 21816 67832 201631 240289
Table 5. Drug seizures in the European Union — quantity seized in 2021 (tonnes)
Drug Methamphetamine MDMA Amphetamine Heroin Herbal cannabis Cocaine Cannabis resin
Quantity seized 1 2 7 10 256 303 816
Table 8. Drug law offences – number of offences
Drug Possession/use Supply
Cannabis 566089 99547
Heroin 23439 9882
Cocaine 65856 30571
Amphetamines 55830 8602
MDMA 9188 4453
Other substances 26033 27085

O této stránce 

Doporučená citace: Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (2023), Evropská zpráva o drogách 2023: Trendy a vývoj, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023_cs

Identifikátory

HTML: TD-AT-23-001-CS-Q
ISBN: 978-92-9497-865-3
DOI: 10.2810/161905


Top