Kábítószer-kínálat, -előállítás és -prekurzorok – a jelenlegi európai helyzet (a 2023. évi európai kábítószer-jelentés)

Az Európai Unióban szokásosan használt tiltott kábítószerek kínálatával kapcsolatos mutatók elemzése arra enged következtetni, hogy valamennyi anyagtípus továbbra is könnyen elérhető. Ezen az oldalon Ön az európai kábítószer-kínálatról talál áttekintést a legfrissebb adatok alapján, amelyeket a kábítószer-lefoglalások és a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények legújabb időbeli tendenciái, valamint a kábítószer-előállításról és a kábítószer-prekurzorok lefoglalásáról szóló 2021. évi adatok egészítenek ki.

Ez az oldal az EMCDDA által a kábítószerekkel kapcsolatos európai helyzetről összeállított éves áttekintés, a 2023. évi európai kábítószer-jelentés részét képezi.

Legutóbbi frissítés: 2023. június 16.

A szintetikus kábítószerek előállításának diverzifikálásából fakadó fokozott közegészségügyi, társadalmi és környezeti kockázatok

Az Európai Unióban szokásosan használt tiltott kábítószerek kínálatával kapcsolatos mutatók elemzése arra enged következtetni, hogy valamennyi anyagtípus továbbra is könnyen elérhető. A piacon ráadásul jelenleg jóval több, gyakran nagy hatáserősségű, illetve tisztaságú kábítószer érhető el viszonylag nagyobb mértékben. Ide tartoznak olyan új vagy újszerűbb anyagok, amelyek egészségügyi kockázataival kapcsolatosan a fogyasztói és a tudományos ismeretek egyaránt korlátozottak. Az anyagok egyre sokfélébb módon hozhatók forgalomba, és egyes esetekben azok az alkalmazási módok is egyre változatosabbak, ahogyan ezek fogyaszthatók. E fejlemények összességében megerősítik az azzal kapcsolatos aggályokat, hogy a tiltott szerek használata általánosságban megnövekedhet, és hogy az egyes szerekkel kapcsolatos kockázatok megnövekedhetnek. Aggodalomra különösen az ad okot, hogy a kábítószer-fogyasztó személyek esetében nagyobb lehet a káros egészségügyi következmények – beleértve a mérgezéseket és a halálozást is – kockázata, amennyiben akár tudtukon kívül is nagyobb hatású vagy újszerű anyagokat fogyasztanak.

A szervezett bűnözői csoportok által alkalmazott operatív módszerek globalizálódása láthatólag jelentősen elősegíti a kábítószerek széles körű európai elérhetőségét. Bizonyítható, hogy az európai kábítószergyártók és -kereskedők szorosabban bekapcsolódnak a nemzetközi bűnözői hálózatokba, és így a tiltott kábítószerek Európai Unióba irányuló és onnan történő kiáramlása reziliensebbé vált. Dél-Amerika, Nyugat- és Dél-Ázsia, valamint Észak-Afrika különböző országaiból továbbra is nagy mennyiségű tiltott kábítószer érkezik Európába, ugyanakkor Kína és India az új pszichoaktív anyagok fontos származási országai, India szerepe pedig egyes anyagok esetében valószínűleg egyre jelentősebbé válik. A jelentések szerint a kábítószer-prekurzorok és a kapcsolódó vegyi anyagok is gyakran Kínából érkeznek.

Az elmúlt néhány évben is nagy mennyiségű kábítószert foglaltak le szállítókonténerekben, vagyis a pandémiás időszakban ez a fajta kereskedelem nem szenvedett komolyabb zavarokat. Bizonyítható, hogy a piac másutt nagymértékben alkalmazkodott a világjárvány során bevezetett intézkedések által okozott és vélhetően a jelenlegi ukrajnai háborúból is fakadó zavarokhoz. Általános aggodalomra ad okot, hogy a kábítószer-kereskedelmi műveletek egyre inkább a globális kereskedelem által használt jogszerű kereskedelmi infrastruktúrákat célozzák meg, és dokumentálhatóan megpróbálnak beszivárogni az ellátási láncokba, továbbá megfélemlítés vagy korrupt gyakorlatok révén kihasználni a kulcsfontosságú személyzetet. Ezt mutatja az is, hogy a bűnüldöző szervek egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak e fenyegetés célzott kezelésének. Általánosságban, és különösen azokban az országokban, amelyeken keresztül nagy mennyiségű kábítószer érkezik Európába, illetve amelyekben nagy mennyiségű kábítószert állítanak elő Európában, a politikai döntéshozók és a közvélemény egyre inkább elismerik, hogy a kábítószerpiaci műveletekhez kapcsolódó erőszak és korrupciós gyakorlatok elleni küzdelem kérdése egyre fontosabbá válik.

Európában a tiltott kábítószer-előállítás mértéke és összetettsége továbbra is egyre fokozódik, és a régióban továbbra is előállítanak kannabiszt és szintetikus kábítószereket. A kannabiszt általában európai fogyasztásra állítják elő, míg a szintetikus kábítószereket EU-n kívüli piacokra is. 2021-ben összesen 434 illegális szintetikus kábítószert előállító laboratóriumot – köztük néhány nagyüzemi létesítményt – számoltak fel az Európai Unióban. E gyártóüzemek felülvizsgálata során nemcsak arra derült fény, hogy milyen jelentős kapacitások állnak rendelkezésre Európában a szintetikus kábítószerek előállítására, hanem arra is, hogy egyre diverzifikálódnak az egyes kábítószerek esetében alkalmazott előállítási folyamatok. 2020-hoz képest 2021-ben több olyan laboratóriumot számoltak fel, amely kokaint és metamfetamint állít elő, az amfetamin tekintetében nem volt változás, míg a szintetikus katinonokat előállító üzemek esetében enyhe csökkenés volt megfigyelhető. A felderített MDMA-üzemek száma szintén egynegyedével csökkent, ami valószínűleg az egyéb szintetikus anyagok előállítása felé való elmozdulásra utal. Ezeket az adatokat azonban elővigyázatosan kell értelmezni, egyrészt a világjárványnak a rendőrségi intézkedésekre és a jelentéstételre gyakorolt lehetséges hatása miatt, másrészt azért, mert a bűnüldözés előállítási helyek felderítésével kapcsolatos viszonylagos hatékonyságát számos tényező befolyásolhatja. A kokain előállítására, kivonására, keverésére és csomagolására szolgáló külön létesítmények felderítése alapján a kokain európai előállítása immár bejáratódott, a kábítószer Európába való bejutásának a megkönnyítésére pedig innovatívabb módszereket alkalmaznak.

A termelési folyamatok néhány olyan vegyi anyag közelmúltbeli lefoglalásának tanúsága szerint is innovatívabbá váltak, amelyek felhasználhatók az amfetamin, a metamfetamin és az MDMA előállításához szükséges prekurzor vegyi anyagok gyártására, és ezáltal megkerülik a szóban forgó kábítószerek hozzáférhetőségének a csökkentését célzó jelenlegi ellenőrzéseket. Arra is van példa, hogy kémiailag maszkolt szintetikus katinonszármazékokat csempésznek be abból a célból, hogy azokat a behozatal után az Európai Unióban értékesíthető katinonokká alakítsák.

Bár nem gyakran, de 2017 és 2020 között még mindig találtak kombinált laboratóriumokat vagy több kábítószer előállításával foglalkozó üzemeket. Ezekről általában azt állapították meg, hogy egyazon helyen több különböző stimuláns kábítószert, például amfetamint vagy metamfetaminnal kombinált MDMA-t állítanak elő. Érdekes módon több uniós tagállam is beszámolt arról, hogy 2021-ben metamfetamin-előállító helyeket számoltak fel, és lefoglalták az ezek előállításához szükséges prekurzorokat, ami megerősíti azokat az aggályokat, hogy a szóban forgó kábítószer egyre több országban lesz hozzáférhető. Meg kell jegyezni, hogy a metamfetamint gyakran az Európai Unión kívüli, jövedelmező piacokra történő kivitel céljából állítják elő. Mivel egyre több laboratóriumot derítenek fel és egyre több prekurzort foglalnak le Lengyelországban, ez valószínűleg fontos helyszíne a szintetikus katinonok európai gyártásának. Továbbra sem egyértelmű, hogy az itteni termelés milyen mértékben irányul az európai piacokra vagy milyen mértékben szánják Európán kívüli exportra.

Az, hogy több vegyi anyagot használnak fel úgy új anyagok létrehozására, mint a régebb óta ismert kábítószerek különböző szintetizálási folyamatainak céljaira, bonyolult kihívás elé állítja a vámhatóságokat, a bűnüldözést és a jogi szabályozást. Az exportra és a helyi piacokra irányuló, Európai Unión belüli tiltott szintetikuskábítószer-előállítás továbbra is kockázatot jelent a közegészségügyre nézve, egyrészt a potenciálisan veszélyes anyagokat fogyasztó emberekre, másrészt az előállítás által helyi szinten adott esetben okozott környezetkárosodás miatt. Mivel az alapvető logisztikai ellátási láncok a szervezett bűnözői csoportok beszivárgásának fő célpontjai, a munkavállalók és a tisztviselők korrumpálására tett kísérletek egyre nagyobb teret nyernek a tiltott kábítószerek piacai által a közösségekre gyakorolt negatív hatások körében, a kapcsolódó erőszak és korrupt gyakorlatok révén.

Főbb adatok és tendenciák

A kábítószer-kínálat tendenciái

  • Az indexált tendenciák szerint az Európai Unióban lefoglalt összes kábítószer mennyisége 2011 és 2021 között általánosságban nőtt, különösen az elmúlt 5 évben, bár az utóbbi 3 évben az amfetamin és a metamfetamin lefoglalt mennyiségében némi ingadozás tapasztalható.

  • A legnagyobb növekedés 2011 és 2021 között a kokain (+416 %), a növényi kannabisz (+260 %), a metamfetamin (+135 %), a heroin (+126 %), az MDMA (+123 %), a kannabiszgyanta (+77 %) és az amfetamin (+42 %) esetében volt tapasztalható. Európa ezen drogok vonatkozásában jelentős fogyasztói piaccal rendelkezik, azonban valószínű, hogy a lefoglalt mennyiségek emelkedése legalább részben Európa nagyobb szerepét tükrözi ezen kábítószerek előállításában, exportálásában vagy szállításában.

  • A kábítószer-lefoglalások tendenciáinak értelmezését megnehezíti az a tény, hogy azokat befolyásolják a rendfenntartási és bűnüldözési stratégiák és prioritások, a csempészcsoportoknak a felderítés elkerülésével kapcsolatosan elért sikerei vagy sikertelensége, valamint a rendelkezésre állásban és a felhasználásban bekövetkezett egyéb mögöttes változások.

  • 2021-ben mintegy 1 millió lefoglalásról számoltak be az Európai Unióban, és a leggyakrabban kannabisztermékeket foglaltak le, ami az összes lefoglalás háromnegyede.

  • A számokat tekintve 2021-ben kevesebb kannabiszgyantát (-37 %), növényi kannabiszt (-6 %), kokaint (-3 %), amfetamint (-18 %) és heroint (-40 %) foglaltak le, mint 2011-ben. Ez tükrözheti a rendfenntartási gyakorlatokban a fogyasztási szokások vagy a kábítószerek rendelkezésre állásának változásai folytán bekövetkezett változásokat is.

  • A lefoglalások számában a legnagyobb növekedést 2011 és 2021 között a metamfetamin (+121 %) és az MDMA (+42 %) esetében figyelték meg.

Ábra. Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a bejelentett kábítószer-lefoglalások száma, kábítószerek szerint bontva, 2021 (%)
 
Ábra. Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a lefoglalt kábítószerek száma, indexált tendenciák (2011 = 100)

Az indexált tendenciák a kábítószer-lefoglalásokban bekövetkező relatív változásokat tükrözik egy tízéves időszak során, de nem jelzik a tényleges mennyiségeket.

Ábra. Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a lefoglalt kábítószerek mennyisége, indexált tendenciák (2011 = 100)

Az indexált tendenciák a kábítószer-lefoglalásokban bekövetkező relatív változásokat tükrözik egy tízéves időszak során, de nem jelzik a tényleges mennyiségeket.

Ábra. Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a lefoglalások száma 2021-ben
 
Ábra. Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a 2021-ben lefoglalt mennyiség (tonna)

Az MDMA tablettákat tablettánként 0,25 gramm MDMA tömeget feltételezve tömegegyenértékké alakították át.

A kábítószertörvények megsértésének tendenciái

  • Az Európai Unióban 2021-ben a becslések szerint 1,5 millió esetben jelentették a kábítószertörvények megsértését, ami 2011 óta csaknem 24 %-os emelkedést jelent. E bűncselekmények többsége (77 % vagy 1,1 millió) személyes célú használathoz vagy birtokláshoz kapcsolódik.

  • A kábítószertörvények becsült 1,5 millió alkalommal történő megsértése közül csaknem 1 millió esetében jelentettek a bűncselekményben érintett kábítószert, ezek közül 746 000 esetben birtoklás vagy használat, 180 000 esetben kábítószer-kínálattal kapcsolatos bűncselekmény, 11 600 esetben pedig egyéb bűncselekmény történt. Országonként eltérhet annak a meghatározása, hogy mi minősül kábítószer-kínálattal kapcsolatos bűncselekménynek.

  • A 2021-ben bejelentett mintegy 566 000 bűncselekmény közül a kannabiszhoz kapcsolódott a kábítószer-használati vagy -birtoklási bűncselekmények több mint háromnegyede (76 %), illetve a kábítószer-terjesztési bűncselekmények valamivel több mint fele, azaz 100 000 eset (55 %). Bár a kannabisz dominanciája a terjesztési és birtoklási bűncselekményekben azt tükrözi, hogy a kábítószer vezető helyzetben van a tiltott kábítószerek körében, ez ugyanakkor a szóban forgó kábítószer szakpolitikai jelentőségét is tanúsítja.

  • A kábítószer-kínálattal kapcsolatos bűncselekmények aránya a heroin kivételével minden kábítószer esetében továbbra is magasabb, mint 2011-ben.

Ábra. A kábítószertörvények megsértései – birtoklással/használattal kapcsolatos bűncselekmények, indexált tendenciák (2011 = 100)

Az adatok azokra a bűncselekményekre vonatkoznak, ahol az érintett kábítószert is megnevezték.

Ábra. A kábítószertörvények megsértései – a kínálattal kapcsolatos bűncselekmények, indexált tendenciák (2011 = 100)

Az adatok azokra a bűncselekményekre vonatkoznak, ahol az érintett kábítószert is megnevezték.

Ábra. A kábítószertörvények megsértései – a bűncselekmények száma, kínálat és felhasználás/birtoklás
 

Az adatok azokra a bűncselekményekre vonatkoznak, ahol az érintett kábítószert is megnevezték.

Az EU legfontosabb termelési és prekurzoradatai 2021-re vonatkozóan

  • Kannabisz: Az uniós tagállamok 2021-ben 11 600 esetben számoltak be lefoglalásról, ami 4,3 millió növényt és 32,5 tonnát érintett (2020-ban 2,8 millió növényt és 50 tonnát).

  • Heroin: 2021-ben három heroingyártó telephelyet számoltak fel az Európai Unióban (Hollandia) (2020-ban négyet). Belgium, Lettország és Hollandia négy olyan esetről számolt be, amikor heroinprekurzorként használt vegyi ecetsavanhidridet foglaltak le, 5730 liter mennyiségben (2020-ban 5110 liter).

  • Kokain: 2021-ben az uniós országok 34 kokainlaboratórium felszámolásáról számoltak be (2020-ban 23). Spanyolország 16 kokainlaboratórium felszámolásáról számolt be, Belgium 11 kokainfeldolgozáshoz kapcsolódó üzemről, Hollandia pedig 7 olyan laboratórium felszámolásáról, ahol kokain másodlagos kivonásával foglalkoztak (amelyek ezek között több nagyüzem is volt). Emellett Hollandiában 14 keverő vagy csomagoló helyszínt derítettek fel. A vegyi prekurzorként használt kálium-permanganátot néhány esetben nagy mennyiségben foglalták le Hollandiában (637 kg, két lefoglalás) és Belgiumban (387 kilogramm, két lefoglalás), ami megerősíti, hogy az Európai Unióban nagyszabású kokain-előállítás zajlik.

  • 2021-ben a következő hét uniós tagállam 105 amfetaminlaboratórium felszámolásáról számolt be (2020-ban 102): Németország (35), Hollandia (32), Lengyelország (25), Belgium, Bulgária és Spanyolország (4) és Svédország (1). Németországban és Lengyelországban e helyszínek között olyan átalakító laboratóriumok is voltak, ahol az amfetaminolajat porrá dolgozták fel (28, illetve 15 helyszín). A német hatóságok szerint az átalakító laboratóriumokban használt olaj jellemzően Hollandiából származik.

  • Metamfetamin: Tizenkét uniós tagállam arról számolt be, hogy 261 metamfetamin-laboratóriumot számoltak fel (2020-ban 213 laboratóriumot), köztük Belgiumban (9) és Hollandiában (15) több közepes és nagy méretű létesítményt is. Csehországban 188, főként kis- és közepes méretű metamfetamin-laboratóriumot derítettek fel 2021-ben (2020-ban 182 laboratóriumot). 2021-ben 15 uniós tagállam számolt be efedrin- és pszeudoefedrin-lefoglalásokról, 723 kilogramm mennyiségben (mind por, mind tabletta formájában) (2020-ban 12 uniós tagállam 955 kilogrammról számolt be).

  • Ezenkívül 2021-ben az Európai Unióban 5 100 liter BMK-t (2020-ban 4 750 liter) és MDMA előállítása céljából 4,5 tonna, PMK előállításához használt MAMDPA-t, valamint amfetamin vagy metamfetamin előállítása céljából 9,7 tonna, BMK előállításához használt MAPA-t foglaltak le.

  • MDMA: Hollandiában 2021-ben 12 MDMA laboratóriumról számoltak be (2020-ban 21), Belgiumban 2-ről és Franciaországot 1-ről. MDMA tablettakészítő üzemekről Lengyelország (2) és Spanyolország (1) számolt be. MDMA-prekurzorokat a 2020. évi 2 tonnához képest 2021-ben már 2,5 tonna mennyiségben foglaltak le.

  • Katinonok: 2021-ben 15 szintetikus katinont előállító üzemet számoltak fel (2020-ban 18), Lengyelországban 14-et, Hollandiában pedig 1-et, köztük néhány nagyüzemi üzemet is. A 2021-ben Franciaországban felderített MDMA-laboratóriumban 3-metilmetkatinont (3-MMC) is feldolgoztak. 2021-ben 555 kg mennyiségben foglaltak le szintetikus katinonokat, és ennek több mint felét Lengyelországban (311 kg).

  • 2019-ben a holland rendőrség 350 kilogramm nem ellenőrzött, indiai eredetű N-acetil-3-MMC-t, vagyis 3-MMC kémiai analógot foglalt le, amelyet a behozatal után valószínűleg 3-MMC ellenőrzött kábítószerré való átalakításra szántak.

  • Egyéb kábítószerek: Hollandia egy ketaminlaboratórium lebontásáról számolt be.

  • Lerakóhelyek: 2021-ben Belgium (24) és Hollandia (204) összesen 228 kábítószer-előállításhoz kapcsolódó hulladék és berendezés lerakására használt helyről számolt be (2020-ban ugyanez az érték 195 volt).

Az Európai Unióban előállított, kiválasztott kábítószerekhez használt, uniós jegyzékekben szereplő prekurzorok és jegyzékekben nem szereplő vegyi anyagok lefoglalásainak összefoglalása, 2021
Táblázat. Az MDMA előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
A PMK glikogénszármazékai (kilogramm) 1577
Piperonál (kilogramm) < 1
PMK (liter) 895
Szafrol (liter) 2
Táblázat. Az amfetamin és a metamfetamin előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
APAA (kilogramm) 50
APAAN (kilogramm)  
Benzaldehid (kilogramm) 11
Benzilcianid (kilogramm) 2006
A BMK glikogénszármazékai (kilogramm) 737
MAMDPA (kilogramm) 4464
MAPA (kilogramm) 9650
BMK (liter) 5098
EAPA (liter) 86
AIBN (kilogramm) 89
Borkősav (kilogramm) 4537
Táblázat. A heroin előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
Ecetsavanhidrid (liter) 5731
Táblázat. A fentanil és a fentanilszármazékok előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
NPP 0
Táblázat. A katinonok előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
2-bróm-4-klórpropiofenon (kilogramm) 20
2-bróm-4-metoxipropiofenon (kilogramm) 291
2-bróm-4-metilpropiofenon (kilogramm) 139
4-metilpropiofenon (kilogramm) 105
Táblázat. A kokain feldolgozásával kapcsolatos vegyi anyagok
Anyag Lefoglalt mennyiség
Kálium-permanganát (kilogramm) 1098
Etil-acetát (liter) 26366

Forrásadatok

Az ezen az oldalon található infografikák és diagramok létrehozásához használt adatok alább találhatók.

List of tables

Table 1. Number of reported drug seizures, breakdown by drug, 2021
Substance Percentage
Herbal cannabis 39
Cannabis resin 32.8
Cannabis plants 1.9
Cocaine and crack 11.2
Heroin 3
Amphetamine 3.5
Methamphetamine 1.2
MDMA 1.6
Other substances 5.7
Table 4. Drug seizures in the European Union — number of seizures in 2021.
Drug Methamphetamine MDMA Heroin Amphetamine Cocaine Cannabis resin Herbal cannabis
Number of seizures 7196 10110 18709 21816 67832 201631 240289
Table 5. Drug seizures in the European Union — quantity seized in 2021 (tonnes)
Drug Methamphetamine MDMA Amphetamine Heroin Herbal cannabis Cocaine Cannabis resin
Quantity seized 1 2 7 10 256 303 816
Table 8. Drug law offences – number of offences
Drug Possession/use Supply
Cannabis 566089 99547
Heroin 23439 9882
Cocaine 65856 30571
Amphetamines 55830 8602
MDMA 9188 4453
Other substances 26033 27085

Az oldal adatai 

Ajánlott idézés: A Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (2023), 2023. évi európai kábítószer-jelentés: Tendenciák és fejlemények, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023_hu

Azonosítók:

HTML: TD-AT-23-001-HU-Q
ISBN: 978-92-9497-865-3
DOI: 10.2810/161905


Top