Új pszichoaktív anyagok – a jelenlegi helyzet Európában (2023. évi európai kábítószer-jelentés)

Az új pszichoaktív anyagok piacának egyik jellemzője, hogy nagyszámú anyag jelent meg ezen a területen, a másik pedig, hogy évről évre folyamatosan új vegyületeket fedeznek fel. Ezen az oldalon az európai kábítószerhelyzetről talál áttekintést az új pszichoaktív anyagokra vonatkozóan, lefoglalási adatokkal és az EU korai előrejelző rendszeréből származó, az Európában első alkalommal észlelt anyagokra vonatkozó információkkal alátámasztva. Az említett új anyagok közé tartoznak a szintetikus kannabinoidok, a hexahidrokannabinol, a szintetikus katinonok, az új szintetikus opioidok, a benzimidazol opioidok. 

Ez az oldal az EMCDDA által a kábítószerekkel kapcsolatos európai helyzetről összeállított éves áttekintés, a 2023. évi európai kábítószer-jelentés részét képezi.

Legutóbbi frissítés: 2023. június 16.

Egészségügyi aggályok a nagyon erős anyagok miatt, folyamatos piaci alkalmazkodás és növekvő számú lefoglalások 

Az új pszichoaktív anyagok piacának egyik jellemzője, hogy nagyszámú anyag jelent meg ezen a területen, a másik pedig, hogy évről évre folyamatosan új vegyületeket fedeznek fel. Az „új pszichoaktív anyagok” kifejezés a nemzetközi kábítószer-ellenőrzési megállapodások által nem ellenőrzött anyagtípusok széles körét fedi le, bár némelyikükre nemzeti szabályozási intézkedések vonatkozhatnak. Az uniós tagállamok 2021-ben rekordmennyiségű, 8,5 tonna új pszichoaktív anyagot foglaltak le (lásd az Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: a lefoglalások száma és a lefoglalt mennyiség, 2005–2021 című ábrát). A kábítószergyártók folyamatosan új anyagokat hoznak létre, hogy elkerüljék a jogszabályi ellenőrzést. Az ilyen új vegyületek egészségügyi kockázatai általában ismeretlenek, ami súlyos vagy akár halálos kimenetelű mérgezések vagy egyéb egészségügyi problémák kockázatának teheti ki a fogyasztókat. Úgy tűnik, hogy az európai és az EU-n kívüli forrásországokban foganatosított jogszabályi ellenőrzések hozzájárultak egyes kábítószerek, köztük a fentanil új származékainak számszerű csökkenéséhez. Folyamatosan jelennek meg azonban más anyagok, amelyeket úgy terveztek, hogy megkerüljék a jogszabályokban szereplő általános meghatározásokat, ezeknek az anyagoknak vagy az előállításukhoz szükséges prekurzoroknak pedig továbbra is fontos forrása Kína és India.

Az észlelt 24 új kannabinoid az EU korai előrejelző rendszerébe első alkalommal 2022-ben bejelentett új anyagok több mint felét tette ki (lásd Az EU korai előrejelző rendszerébe első alkalommal bejelentett új pszichoaktív anyagok száma kategóriánként, 2005–2022 című ábrát). Az ezen a területen tapasztalható sokféleség a tiltott kábítószerek gyártóinak azt a törekvését tükrözheti, hogy megkerüljék a szintetikus kannabinoidokra vonatkozóan Kínában 2021-ben bevezetett, egész osztályra kiterjedő tilalmat.

Ábra. Az EU korai előrejelző rendszerébe első alkalommal bejelentett új pszichoaktív anyagok száma kategóriánként, 2005–2022
 

Egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy a kannabiszfogyasztókat a szintetikus kannabinoidoknak való véletlen kitettség veszélye is fenyegetheti. 2021-ben összességében nőtt az olyan növényi anyagokról szóló jelentések száma, ahol a szintetikus kannabinoidok mellett THC-t vagy más természetes kannabinoidokat is találtak, és ilyen esetekről legalább 13 európai országból számoltak be, legtöbbször Németországból és Svédországból. Előfordulhat, hogy az ilyen hamisított termékek szélesebb körben hozzáférhetők, de észrevétlenek maradnak. A hamisított kannabisz a természetes kannabiszhoz hasonlóan néz ki, és a gyanútlan fogyasztókat megtévesztve kannabiszként lehet eladni. A szintetikus kannabinoidok nagyon erős anyagok, és a hamisított termékeknél fennáll a mérgezés kockázata. Ugyancsak aggodalomra ad okot, hogy az európai illegális piacon 2021 óta egyre gyakrabban jelennek meg az ehető kannabisztermékek (élelmiszerek, gyakran „édességek” formájában, amelyekbe jellemzően kannabiszkivonatot kevernek). Amellett, hogy ezek a termékek THC-tartalmuk miatt kockázatot jelentenek, és – különösen a gyermekek esetében – fennáll annak a lehetősége, hogy összetéveszthetik őket a legális kereskedelmi termékekkel, az a probléma is felmerül, hogy a termékek némelyike szintetikus kannabinoidokat tartalmazhat.

A kannabiszszármazékok kereskedelmi forgalomba hozatala és a rekreációs kábítószerek piaca közötti lehetséges kölcsönhatással kapcsolatban új szabályozási kihívások és aggályok merültek fel. 2022-ben az új félszintetikus kannabinoidok megjelenése ezeket az aggodalmakat tükrözte. A hexahidrokannabinolt (HHC) 2022 májusában azonosították, és 2023 márciusáig 20 uniós tagállam jelentette be. Az európai kábítószerpiacon három másik félszintetikus kannabinoidot is azonosítottak, a HHC-acetátot, a hexahidrokannabiforolt és a tetrahidrokannabidiolt. Valószínűnek tűnik, hogy ezeket az anyagokat alacsony THC-tartalmú kannabiszból kivont kannabidiolból állítják elő. Az interneten és a boltokban a kannabisz „legális” helyettesítőjeként forgalmazott termékek között szerepel a HHC-vel permetezett vagy kevert kender, amely kinézetre és illatra olyan, mint a természetes kannabisz, valamint a vaporizálók és az ehető termékek. A HHC hatásait embereken nem vizsgálták, de a fogyasztók anekdotikus beszámolói szerint szubjektíven hasonlóak lehetnek a kannabisz hatásaihoz. Egyes termékek azonban olyan formákban kaphatók, amelyek nagy adagokat eredményezhetnek, ami aggályokat vet fel az ilyen anyagok elérhetőségének lehetséges közegészségügyi következményeivel kapcsolatban.

A szintetikus katinonok és az új szintetikus opioidok egyes európai kábítószerpiacokon viszonylag hosszabb ideje jelen vannak. Ezeket stimulánsok, például az amfetamin, vagy opioidok, például a heroin helyettesítőjeként árusítják. 2022-ben is nagy mennyiségben foglaltak le olyan katinonokat, mint a 3-MMC és a 3-CMC. Bár a lefoglalások száma továbbra is alacsony, az egyes – főként Indiából csempészett – szállítmányok lefoglalásakor talált katinonok nagyon nagy mennyisége arra utal, hogy ezek az anyagok potenciálisan nagyobb szerepet kaphatnak a stimulánsok európai piacán. Ezeket az aggályokat tovább fokozzák az arra utaló információk, hogy a katinonokat egyre nagyobb mértékben Európában állítják elő, egyre kifinomultabb módszerekkel. E terület fejleményei közé tartozik a kémiailag maszkolt, nem ellenőrzött formák (N-acetil-3-MMC) felderítése, amelyeket azért szállítanak Európába, hogy helyben alakítsák át 3-MMC ellenőrzött katinonná. Bár a mutatókból, például a kábítószer-ellenőrző szolgálatoktól származó információk arra engednek következtetni, hogy az MDMA-termékeknél kevésbé fordul elő hamisítás, mint az általuk 2021-ben vizsgált egyéb tiltott kábítószereknél, az MDMA-termékek szintetikus katinonokkal történő hamisítása szintén növelheti az ismeretlen hatások és potenciális ártalmak kockázatát. 2022-ben az MDMA-ként eladott vagy az MDMA hamisítására használt szintetikus katinonok esetleges növekedésére utaló jelekről számoltak be az uniós korai előrejelző rendszer felé. Bár ennek a problémának az összesített nagyságrendje nem ismert, legalább három uniós tagállamban, Spanyolországban, Hollandiában és Ausztriában számoltak be róla a kábítószer-ellenőrző szolgálatok. Az érintett termékek között szerepeltek ecstasy tabletták, kristályok és porok, amelyek jellemzően 4-CMC-t (klefedront), 3-MMC-t, 4-MMC-t (mefedront) és dipentilont tartalmaztak.

Bár 2022-ben hivatalosan csak egy új szintetikus opioidot jelentettek be, a közelmúltban, főként a balti országokból érkező jelzések arra utalnak, hogy az ilyen anyagok – különösen a karfentanil nevű fentanilszármazék és a benzimidazol opioidok nagyon erős csoportja, amely olyan szereket foglal magában, mint az izotonitazén, a protonitazén és a metonitazén – egyre könnyebben hozzáférhetők és egyre több ártalmat okoznak (beleértve a kábítószer okozta haláleseteket is). A benzimidazol opioidok a fentanilszármazékok, köztük a karfentanil elérhetőségének csökkentése érdekében a termelő országokban és máshol bevezetett ellenőrző intézkedések nyomán jelentek meg. Az új szintetikus opioidok gyakran nagy hatáserősségűek, ami azt jelenti, hogy kis mennyiségben is elegendőek lehetnek a szokásos utcai adagok nagy számban történő előállításához, és esetükben fokozott lehet az életveszélyes mérgezés kockázata. A szintetikus opioidokat a kábítószer okozta halálesetekkel hozták összefüggésbe; az Észtországból és Litvániából kapott legfrissebb jelentések szerint ezekben az országokban jelenleg a túladagolásos halálesetek jelentős részéért ezek a kábítószerek tehetők felelőssé. A 2023-ból származó új előzetes adatok arra utalnak, hogy Lettországban egyre gyakrabban mutatják ki a benzimidazol opioidokhoz kapcsolódó halálozást, ami aggasztó fejlemény. Az észt rendőrség 2022-ben arról számolt be, hogy az új szintetikus opioid metonitazént és a bromazolamot, egy új benzodiazepint tartalmazó keverékeket, valamint a protonitazén és a metonitazén új opioidokat, illetve az állatoknál használt nyugtató és fájdalomcsillapító xilazint tartalmazó keverékeket foglaltak le. Ezeket a „benzo-dope”, illetve „tranq-dope” néven ismert keverékeket Kanadában és az Egyesült Államokban összefüggésbe hozták a túladagolásos halálesetek számának növekedésével. Mérlegelni kell és tovább kell vizsgálni, hogy milyen ártalomcsökkentő és megelőző intézkedések képesek hatékonyan csökkenteni a szintetikus opioidok használatához kapcsolódó halálozás kockázatát. Felmerült például, hogy az opioid antagonista naloxon biztosításának módszereit úgy kell átalakítani, hogy azok hatékonyabban reagáljanak a szintetikus opioidok jelentette egészségügyi kockázatokra.

Főbb adatok és tendenciák

A bejelentett új pszichoaktív anyagok

Ábra. Az Európai Unióban az első kimutatásuk után évente bejelentett új pszichoaktív anyagok száma kategóriánként, 2005–2021
 
Ábra. Az EU korai előrejelző rendszerébe első alkalommal bejelentett opioidok száma, 2009–2022
 

Ú pszichoaktív anyagok lefoglalásai

  • Az alacsony THC-tartalmú, szintetikus kannabinoidokat tartalmazó növényi kannabisz anyagok lefoglalása 2021-ben 242 kg-ot tett ki (2020-ban 37 kilogramm; 2019-ben 200 gramm volt). A mintákat különféleképpen, „kenderként”, „kannabiszként” vagy THC-t, CBD-t vagy CBG-t tartalmazó szerként jelentették. Ezek mellett 12 kilogramm hasis lefoglalását jelentették „CBD hasis” néven.
  • 2021-ben az Európai Unióban, Norvégiában és Törökországban jelentett 59 620 új pszichoaktívanyag-lefoglalásból közel 29 400 lefoglalásra az Európai Unió tagállamaiban került sor, ami a lefoglalt 10,8 tonnából 8,5 tonnát jelent. A növekedést a katinonok (3-CMC, 3-MMC,4-CMC), valamint a ketamin és a GBL kis számú, de nagy mennyiségű lefoglalásai okozták (lásd az Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: a lefoglalások száma és a lefoglalt mennyiség, 2005–2021 című ábrát). Emellett 23 634 liter új pszichoaktív anyagokat tartalmazó folyadékot, főként GBL-t (21 455 liter) és 4-CMC-t (1228 liter) is lefoglaltak.
  • Az uniós országokban 2021-ben lefoglalt új pszichoaktív anyagok mennyiségének több mint 80%-át mindössze 5 anyag tette ki: 3 katinon (a 3-CMC, a 3-MMC és a 4-CMC, összesen 4,0 tonna), a ketamin (0,9 tonna) és a GBL (2,0 tonna) (lásd az Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: lefoglalt mennyiség, anyagok szerint, 2021 című ábrát).
  • Az EU korai előrejelző rendszere felé 2021-ben 740 esetben jelentették új opioidok lefoglalását, amelyek 45%-a karfentanilt, 22%-a pedig izotonitazént tartalmazott. Összesen 8,2 kilogramm anyagot foglaltak le, ennek 59%-a (4,9 kg) karfentanilt, 23%-a (1,9 kilogramm) izotonitazént tartalmazott. A legtöbb lefoglalás Észak-Európában történt: Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország jelentette be a lefoglalások 97%-át és a lefoglalt mennyiség 86%-át (7,1 kilogramm).
Ábra. Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: lefoglalások száma, 2005–2021
 
Ábra. Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: lefoglalt mennyiség, 2005–2021
 
Ábra. Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: lefoglalt mennyiség, anyagok szerint, 2021
 

Az összes fizikai forma alapján, kilogrammban kifejezve.

Az új pszichoaktív anyagok használatának prevalenciája

  • A fiatal felnőttek (15–34 évesek) körében az új pszichoaktív anyagok (a ketamin és a GHB kivételével) előző évi használatára vonatkozó nemzeti becslések 0,1% (Lettország) és 5,1% (Románia) között mozognak. A legfrissebb, 2019-es európai felmérés (lásd ESPAD 2019) becslései szerint a 15–16 éves iskolás gyermekek körében 0,9% és 6,6% közé tehető azok aránya, akik már fogyasztottak új pszichoaktív anyagot, míg ez az arány a szintetikus kannabinoidok esetében 1,1% és 5,2% közé, a szintetikus katinonok esetében pedig 0,2% és 2,5% közé tehető.

Az új pszichoaktív anyagokkal összefüggő kórházi felvételek

  • A 3-MMC jelenlétét 2021-ben 68 akut kábítószer-toxicitási esetben jelezték az Euro-DEN Plus hálózat 5 kórházából.

Forrásadatok

Az ezen az oldalon található infografikák és diagramok létrehozásához használt adatok alább találhatók.

List of tables

Table 1. Number of new psychoactive substances reported for the first time to the EU Early Warning System, by category, 2005–2022
Year Cathinones Cannabinoids Opioids Benzodiazepines Aminoindanes Arylalkylamines Arylcyclohexylamines Other substances Phenethylamines Piperazines Piperidines & pyrrolidines Tryptamines Plants and extracts
2005 1         1     3 2   6  
2006         1 1     2 3      
2007       1   2     3 2 1 2 3
2008 6 1           1 1     1 3
2009 4 6 1         2 5   1 2  
2010 14 11     1 3 2 3 3 1 1 1 1
2011 7 23   1 1 5 1 4 4   2    
2012 4 31 3 1   5 3 8 14 1   4  
2013 8 29 4 2 1 6 1 13 14 1 1 1  
2014 31 30 4 4   4   14 9     5  
2015 26 24 4 5   4 2 12 9 3 6 3  
2016 14 11 9 6   3 6 10 5   1 1  
2017 12 10 13 3   1 1 4 4   1 2  
2018 8 11 11 5   1 1 9 5     4  
2019 10 8 8 2   1   13 3 2 1 5  
2020 8 11 10   1 4 3 4       5  
2021 6 15 6 3     5 9 4     4  
2022 5 24 1 2   1 2 3 1 1   1  
Table 2. Number of new psychoactive substances reported each year following their first detection in the European Union, by category, 2005–2021
Year Cathinones Cannabinoids Tryptamines Benzodiazepines Aminoindanes Arylalkylamines Arylcyclohexylamines Opioids Other substances Phenethylamines Piperazine derivates Piperidines and Pyrrolidines Plants and extracts
2005 1 0 13 1 0 1 1   4 8 3   1
2006   0 8 1 1 3 2   3 10 4    
2007 2 0 16 1 1 2 1   4 12 8 1 4
2008 7 2 9 1 0 2 2   6 11 6 1 5
2009 10 6 11 1 2 2 2 1 8 16 6 2 6
2010 22 16 15 1 1 3 3 1 5 21 9 2 6
2011 30 41 16 1 3 6 4 1 10 31 7 3 7
2012 37 55 20 3 3 14 7 5 15 34 7 4 7
2013 45 63 17 5 4 18 7 7 27 47 8 5 7
2014 70 86 19 10 4 19 7 9 37 49 9 4 5
2015 88 92 22 12 4 20 8 12 41 50 10 9 8
2016 95 89 20 19 4 22 12 17 41 45 9 11 7
2017 93 84 29 26 4 19 13 30 41 47 6 13 7
2018 93 90 28 22 3 18 10 29 47 43 8 10 6
2019 90 81 26 18 4 16 12 27 62 47 8 10 6
2020 77 77 23 19 2 13 17 29 47 36 4 11 6
2021 78 98 25 18 3 16 19 28 55 39 6 8 6
Table 3. Seizures of new psychoactive substances in the European Union: total number of material seized, 2005–2021
Year 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Number of seizures 929 1301 1857 3264 5996 6475 7891 11410 25208 24154 34190 46012 37581 33618 22444 21238 29373
Table 3b. Seizures of new psychoactive substances in the European Union: total number and total quantity of material seized, 2005–2021
Year Number of seizures Quantity material (kg)
2005 929 1.896
2006 1301 22.601
2007 1857 65.771
2008 3264 62.241
2009 5996 944.083
2010 6475 1110.328
2011 7891 676.245
2012 11410 1805.11
2013 25208 1940.076
2014 24154 2925.087
2015 34190 4599.363
2016 46012 3175.676
2017 37581 3018.482
2018 33618 4118.687
2019 22444 2042.918
2020 21238 5133.956
2021 29373 8526.115
Table 4. Number of opioids reported for the first time to the EU Early Warning System, 2009–2022
Year Other opioids Fentanyl derivatives Benzimidazoles
2009 1 0 0
2010 0 0 0
2011 0 0 0
2012 1 2 0
2013 2 2 0
2014 1 3 0
2015 1 3 0
2016 1 8 0
2017 3 10 0
2018 5 6 0
2019 5 2 1
2020 4 1 5
2021 3 0 3
2022 0 0 1
Table 5. Seizures of new psychoactive substances in the European Union: quantity seized, by substance, 2021
Substance Qunaity seized (kg) %
3-CMC 2877 34
GBL 2064 24
Ketamine 866 10
3-MMC 654 8
4-CMC 474 6
Pregabalin 235 3
N-ethylhexedrone 202 2
MDPHP 149 2
ADB-BUTINACA 122 1
MDMB-4en-PINACA 121 1
Other substances 763 9

Az oldal adatai

Ajánlott idézés: A Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (2023), 2023. évi európai kábítószer-jelentés: Tendenciák és fejlemények, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023_hu

Azonosítók:

HTML: TD-AT-23-001-HU-Q
ISBN: 978-92-9497-865-3
DOI: 10.2810/161905


Top