Uimastiolukord Euroopas kuni 2023. aastani – tekkivate ohtude ja uute arengute ülevaade ja hinnang (Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2023)

Sellel leheküljel kasutatakse uusimaid kättesaadavaid andmeid, et anda ülevaade praegusest olukorrast ja tekkivatest uimastiprobleemidest, mis mõjutavad Euroopat, keskendudes ajavahemikule kuni 2022. aasta lõpuni. Siin esitatud analüüsis esitatakse mitu arengut, millel võib olla oluline mõju uimastipoliitikale ja valdkonna praktikutele Euroopas.

See lehekülg on osa Euroopa uimastiprobleemide 2023. aasta aruandest, mis on Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) aastaülevaade uimastiolukorrast Euroopas.

Viimati ajakohastatud: 16. juuni 2023

KÕIKJAL, KÕIK, IGAÜKSNüüdisaegsete uimastiprobleemide lahendamise keerukas ülesanne

Ebaseaduslikel uimastitel on oluline mõju Euroopa tervisele ja julgeolekule

2023. aasta Euroopa uimastiprobleemide aruande analüüsi peamine sõnum on, et ebaseaduslike uimastite tarvitamise mõju on nüüd nähtav peaaegu kõikjal meie ühiskonnas. Peaaegu kõik ained, millel on psühhoaktiivsed omadused, on potentsiaalselt kasutatavad uimastina. See tähendab, et igaüht võivad kas otseselt või kaudselt mõjutada ebaseaduslike uimastite tarvitamine ja sellega seotud probleemid.

Kõikjal

A puddle of water with light reflections on wet sand

Tänapäeval näeme uimastiprobleemide mõju peaaegu kõikjal. Riigisiseselt avalduvad need muudes keerukates poliitikaprobleemides (nt kodutus, psühhiaatriliste häirete ravi ja noorte kuritegevus) ning süvendavad neid. Mõnes riigis võib täheldada ka uimastiturust tingitud suuremat vägivalda ja korruptsiooni. Rahvusvahelisel tasandil suurenevad uimastiprobleemid paljudes väikse ja keskmise sissetulekuga riikides, ohustades valitsust ja arengut, süvendades juba niigi olemasolevaid olulisi rahvatervise- ja julgeolekuprobleeme paljudes riikides.

Kõik

Colour splashes on a window

Üha enam täheldame, et uimastiturule võivad ilmuda peaaegu kõik psühhoaktiivsete omadustega ained, sageli valesti märgistatud või segudes, mistõttu tarvitajad ei pruugi teada, mida nad tarvitavad, mis suurendab terviseriske ja tekitab uusi jõustamis- ja regulatiivprobleeme.

 

 

Igaüks

A crowd of people facing a stage with their arms in the air

Praegu nähtavate arengute mõju viitab, et ebaseaduslik uimastitarvitamine, uimastituru toimimine ja sellega seotud probleemid mõjutavad mingil viisil tõenäoliselt igaüht. Selle otsene tõend on inimesed, kellel tekivad probleemid ja kes vajavad ravi või muid teenuseid. Kaudselt näeme seda haavatavate noorte värbamises kuritegevusse, surves tervishoiueelarvetele ja nende kogukondade sotsiaalsetes kuludes, kes tunnevad end ohustatuna või kus korruptsioon või kuritegelikud tavad ohustavad asutusi või ettevõtteid. 

Uimastiolukord Euroopas 2023. aastal – ülevaade

Enamiku ebaseaduslike ainete kättesaadavus on endiselt suur

Euroopa Liidus tavapäraselt tarvitatavate ebaseaduslike uimastite pakkumisega seotud näitajate analüüs tõendab, et kõigi aineliikide kättesaadavus on endiselt suur. Turgu iseloomustab nüüd suurema valiku uimastite suhteliselt laialdane kättesaadavus ning need uimastid on sageli väga tugevad või väga puhtad. Jätkuvalt on konfiskeeritud Euroopasse salakaubana veetavate uimastite suuri koguseid, mis on avastatud merekonteinerites, kusjuures organiseeritud kuritegelike rühmituste üks sisseimbumise eesmärke on kaubanduslikud tarneahelad. Samuti on Euroopa endiselt oluline mõne aine, eelkõige sünteetiliste uimastite ja kanepi tootmise piirkond.

Uimastite kättesaadavus ja tarvitamise suurem mitmekesisus tekitab uusi tervishoiu- ja poliitikaprobleeme

Uimastite suure kättesaadavusega on kaasnenud ainete suurem mitmekesisus ebaseaduslike uimastite turul, mistõttu tarvitajad puutuvad kokku psühhoaktiivsete ainete suurema valikuga. Nende hulka kuuluvad uued sünteetilised uimastid, mille terviseriske teatakse sageli vähe. See tekitab muret seoses ebaseaduslike ainete võimaliku laialdasema tarvitamisega üldiselt ning osade ainetega seotud suurenenud riskidega. Uimastitarvitajatel võib olla suurem kahjulike tervisemõjude (sh mürgistuste ja surmajuhtumite) risk, kui nad tarvitavad ka tundmatuid, tugevatoimelisemaid või uudsemaid aineid või ainete segusid, mille korral uimastite koostoimed võivad suurendada võimalikke tervisekahjustusi.

Tõenduspõhised ja ühised reageerimismeetmed võivad toimida, kuid need ei ole sageli piisavalt kättesaadavad

Kuigi endiselt esineb olulisi puudujääke olemasolevas teabes, tähendavad teadusuuringud ja investeerimine teenuste arendamisse, et uimastitarvitamise ennetuse, ravi, kahju vähendamise ja taastumise toetamise valdkonnas mõistame nüüd paremini, mis sekkumised on tõenäoliselt tõhusad. Uimastitarvitamisega seotud probleemide ja muude keerukate sotsiaalpoliitikaküsimuste seotus tähendab ka seda, et üha enam tunnistatakse vajadust integreeritumate ja terviklikumate lahenduste järele. Seetõttu on vaja sünergiat poliitika ja praktikaga teistes olulistes valdkondades, sealhulgas eluasemetugi, üldtervishoid, noorte ja eakate hoolekandeteenused, vaimse tervise teenused ja kriminaalõigussüsteem. Nii uimastispetsiifiliste reageerimismeetmete kättesaadavus kui ka hästi väljatöötatud ja integreeritud ravimudelite näited on Euroopa tasandil siiski äärmiselt heterogeensed ning paljudel riikidel on vaja investeerida rohkem mõlemasse valdkonda.

Reageerimine mitmekesisematele ja keerukamatele vajadustele

Kasvav toetus ainete tarvitamise tõenduspõhise ennetuse rakendamisele

Teenagers sitting on a stone floor

Ainete tarvitamise ennetuse eesmärk on lõpetada psühhoaktiivsete ainete tarvitamine või seda edasi lükata. Samuti võib see aidata neid, kes on alustanud ainete tarvitamist, et vältida uimastitarvitamisega seotud häirete teket. Ajalooliselt ei ole kõik selles valdkonnas kasutatud lähenemisviisid siiski osutunud tõhusaks ning on suurenenud huvi tõenduspõhiste ennetusprogrammide määramise ja rakendamise vastu. Selle eesmärgi saavutamist toetavad nüüd ennetusprogrammide registrite loomine, koolitusalgatused ja kvaliteedistandardite arendamine. Euroopa ennetuskava eesmärk on parandada ennetustegevuse üldist tõhusust. Üle 25 ELi liikmesriigis ja naaberriigis tegutsevad nüüd riiklikud Euroopa ennetuskava koolitajad. Ennetustegevust toetab ka register Xchange, mis on hinnatud ennetusmeetmete Euroopa veebiregister.

Kahju vähendamise teenuste pakkumist tuleb täiendavalt tõhustada

A man working on a laptop displaying charts

Ebaseaduslike uimastite tarvitamine põhjustab mitmesuguseid ägedaid ja kroonilisi kahjustusi ning on üks ülemaailmse haiguskoormuse teadaolevatest teguritest. Seotud kahjuvähendusmeetmed, nt opioidagonistravi ja steriilsete vahendite pakkumine uimasteid süstivatele inimestele, on nüüd laialdaselt tunnustatud kui oluline panus tervishoiuteenuste osutamisse. Samas on seda tüüpi meetmete ulatus ja kättesaadavus hinnanguliste vajadustega võrreldes mõnes ELi liikmesriigis endiselt ebapiisav. Mõni riik on investeerinud ka uuematesse teenustesse, näiteks uimastitarvitamisruumidesse, koju kaasa antava naloksooni programmidesse ja tarvitamiseelse uimasti testimise võimalustesse. Nende teenuste kättesaadavus on endiselt piiratud. Lisaks on riikide vahel järjest vähem ühist arusaama nende reageerimismeetmete asjakohasuses. Seetõttu on vaja täiendavaid uuringuid ja hindamistegevust, et tugevdada tõendusbaasi, mida vajatakse selle valdkonna poliitikaarutelude pidamiseks.

Euroopa kiiresti muutuv uimastiolukord tekitab uusi kahju vähendamise ja riskiteavituse probleeme.

 Medical doctor holding tablet showing digital data

Uimastite kättesaadavuse ja tarvitamise suurem mitmekesisus tekitab ka uusi probleeme kahjude vähendamise teenuste arendamisel ja rakendamisel. Neid teenuseid on vaja, et aidata leevendada terviseriske, mis tulenevad keerukamatest tarvitamisharjumustest, uutest ainetest ja ainete segudest. Näiteks tuleb kaalutleda, mis on uimastite tarvitamise tõhusad kahju vähendamise lähenemisviisid olenevalt sellest, kas need on sünteetilised opioidid, sünteetilised stimulandid, kanepitoodete uued tüübid ja vormid või dissotsiatiivsed uimastid, nt ketamiin. Üha suurem probleem on tugevatoimeliste ainete või ainete segude tahtmatu tarvitamise mõju. Peamised poliitikakaalutlused hõlmavad siinkohal riskikäitumisi, millele kahju vähendamise teenused on suunatud, tõendeid, mis toetavad nende toimivust, ning seda, mis on toe andmise kvaliteedistandardid. Samas on vaja välja töötada tõhusad riskiteavitusstrateegiad, et teavitada tarvitajaid valdkonnas tekkivatest riskidest, eelkõige seoses uute ainete, uimastite koostoimete, tugevatoimeliste toodete või manustamisviisidega.

Nakkushaiguste koormuse vähendamise eesmärkide saavutamiseks on vaja investeeringuid

Blood samples with infected virus

Uimasteid süstivatel inimestel on risk nakatuda, nt B- ja C-viirushepatiidi (HVB ja HCV) ning inimese immuunpuudulikkuse viirusega (HIV). Uimastite süstimisega seotud HIV-infektsioonid on vähenenud viimase aastakümne jooksul, kuid on murettekitav, et uusimates andmetes täheldatud uute infektsioonide väike arv võib vähemalt osaliselt kajastada diagnoosi hilinemist, mis on tingitud testimise katkemisest COVID-19 pandeemia tõttu. 

On ka muid signaale, et on vaja suuremaid investeeringuid, kui 2030. aastaks tuleb saavutada eesmärk lõpetada AIDSi ja viirushepatiidi epideemia Euroopas. Stimulantide süstimisega seotud kohalikud HIV-puhangud linna tasandil on viimase aastakümne jooksul olnud Euroopas korduv probleem, mis viitab sellele, et nende kahjude vähendamiseks on vaja teha enamat. Üle poole uutest HIV-juhtudest uimasteid süstivate inimeste seas diagnoositi hilja, mis suurendab seotud haigestumuse ja suremuse riski. Nõelte ja süstalde pakkumine on oluline haiguste leviku vähendamisel, kuid ainult vähesed riigid on praegu saavutanud pakkumise WHO soovitatud eesmärgid. Paljudes riikides esineb ka HCV testimise ja ravi takistusi, mis põhjustab diagnoosimata ja ravimata infektsioone.

Poliitika ja meetmete teavitamiseks on vaja tõhustatud toksikoloogilisi ja kohtuekspertiisi andmeallikaid

A woman in a lab coat with mask and glove looking at samples on a microscope

2023. aasta Euroopa uimastiprobleemide aruandes rõhutatakse sünteetiliste uimastite kasvavat tähtsust, uudsete ainete ilmumist, uusi tootmistavasid uimastiturul ning asjaolu, et paljusid uimastitarvitamisega seotud kahjustusi süvendavad teadlikult või teadmatult koos tarvitatavate uimastite koostoimed. Sarnaseid probleeme tõstatab ka jätkuv sünteetiliste kannabinoidide avastamine koos looduslike kannabinoididega taimses materjalis. Kõik need probleemid toetavad järeldust, mis läbib kogu meie sellel aastal pakutavat analüüsi: kohtuekspertiisi ja toksikoloogilised teabeallikad on muutunud olulisteks elementideks nii uimastituru arengu kui ka muutuvate uimastitarvitamisharjumuste tervisemõju mõistmisel. Praegu ei ole need allikad piisavalt kättesaadavad ja see takistab meie arusaama sellistest olulistest küsimustest nagu mitme uimasti koostarvitamise harjumuse roll uimastite üleannustamisel. Sellegipoolest on positiivne, et alates 2024. aastast käivitab uus Euroopa Liidu Uimastiamet (EUDA) Euroopa kohtuekspertiisi- ja toksikoloogialaborite võrgustiku, mille eesmärk on suurendada suutlikkust ja teaberessursse selles valdkonnas.

Ukrainas toimuva sõja mõju Euroopa uimastiolukorrale

Ukrainian colors on damaged wall

Üle aasta pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse on riik endiselt humanitaarkriisis ning konflikt on oluliselt mõjutanud Ukraina tervishoiu- ja sotsiaalsüsteeme. Sõda on raskendanud tervishoiuteenuste, sealhulgas uimastisõltuvusravi kättesaadavust. Et tagada ravi järjepidevus inimestele, kes saavad opioidagonistravi, on Ukraina tervishoiuministeerium loonud partnerlussuhted paljude valitsusväliste organisatsioonidega. Peale selle otsivad ukrainlased jätkuvalt varjupaika Euroopa Liidus. ELi riigid on pidanud suurendama oma suutlikkust, et pakkuda hooldust uimasteid tarvitavatele põgenikele. Oluline osa sellest on olnud keeleteenuste kättesaadavuse tagamine ning mõistmine, et paralleelselt on vaja pakkuda majutust, sotsiaalhoolekannet ja lastehoiu toetust. Elutähtsa taristu hävimine ja konflikti muutlikkus on muutnud uimastite seiresüsteemide toimimise ja Ukraina uimastiolukorra muutuste analüüsi äärmiselt keeruliseks. Kättesaadavast teabest ilmneb, et heroiini kättesaadavus Ukrainas näib olevat vähenenud, kuid sünteetiliste uimastite tootmine ja tarvitamine näib olevat vähem mõjutatud. Heroiinikaubandus läbi Kesk-Aasia ja Kaukaasia ning Musta mere kaudu Euroopasse näib samuti olevat häiritud sõja tõttu. Selle võimalik tagajärg on, et salakaubavedu võib olla suurenenud muudel Euroopa marsruutidel.

Kanep: uued poliitika- ja praktikaprobleemid

Riiklik kanepipoliitika ja regulatiivprobleemid muutuvad üha keerukamaks 

Cannabis plants

Poliitika- ja regulatiivmeetmeid kanepi suhtes mõjutab üha rohkem uusi probleeme, mis tulenevad selle aine uutest vormidest ja kasutusviisidest. Näib, et arengut selles valdkonnas mõjutab osaliselt meelelahutuskanepi turgude teke Ameerikas ja osaliselt ka suurem kaubanduslik huvi kanepitaime ekstrakte sisaldavate tarbekaupade väljatöötamise vastu. Riikliku kanepipoliitika kohaldamisala Euroopas laieneb järk-järgult ja hõlmab nüüd lisaks ebaseadusliku kanepi kontrollimisele ka ravi eesmärgil teatud kanepivormide tarvitamise reguleerimist ning kanepitaimest pärit derivaate sisaldavate kaubanduslike toodete teket.

Kanepi reguleerimise võimalike muudatuste mõju hindamiseks on vaja lähteandmeid 

A person looking at cannabis plants under a growing light

Mõni ELi liikmesriik on muutmas ka oma poliitika lähenemisviisi kanepi meelelahutuslikule tarvitamisele. Detsembris 2021 legaliseeris Malta kanepi kodus kasvatamise ja eraviisilise meelelahutusliku tarvitamise (sh mittetulunduslikud kogukonna kanepikasvatusklubid). Saksamaa kavatseb lubada kanepi kodus kasvatamist ja mittetulunduslikke klubisid ning Luksemburg kavatseb lubada kodus kasvatamist; mõlemad riigid eeldavad, et müügisüsteem töötatakse välja hiljem. Madalmaad katsetavad kanepi suletud tarneahela mudelit kanepikohvikute jaoks ning Tšehhi on samuti teatanud reguleeritud ja maksustatud turustussüsteemi loomise plaanidest. Lisaks on ELi-väline riik Šveits hakanud lubama teatud linnades konkreetsete elanike jaoks müügi- või muude jaotussüsteemide katseuuringuid. Olenemata selle valdkonna mis tahes poliitikamuudatuse olemusest sõltub muutuse mõju hindamine heade lähteandmete olemasolust, mis on pideva järelevalve ja hindamise alus.

Kanepitoodete suure kättesaadavuse ja tarvitamise rahvatervisemõju mõistmine

Young man rolling cannabis joint

Kanep on endiselt kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik aine ning 2021. aastal olid konfiskeeritud kanepivaigu ja kanepiürdi kogused viimase aastakümne suurimad, mis tõendab selle uimasti jätkuvalt suurt kättesaadavust. Üldiselt järeldub selle aasta analüüsist, et on vaja paremini mõista kanepitarvitajate kogetavaid probleeme ning olemasolevaid suunamis- ja ravivõimalusi. Kanep on teadete kohaselt seotud olulise osaga uutest uimastisõltuvuse ravile võetud patsientidest Euroopas, kuid olukord näib riigiti olevat üsna heterogeenne nii praeguse olukorra kui ka teatamistavade osas. EMCDDA hiljutises ülevaates täheldati psühhosotsiaalsete ravimeetodite, nt kognitiivsete käitumisteraapiate suuremat kättesaadavust neile, kellel on kanepitarvitamise probleeme, kuid üldiselt on endiselt vaja paremini mõista, kui palju otsivad kanepitarvitajad oma probleemide lahendamiseks abi ja mis on tõenäoliselt asjakohased teenused vajaduste täitmiseks selles valdkonnas.

Mitmekesistumine ja võltsimine

Gummies lying on a table with cannabis herb

Samuti suureneb üha Euroopas kättesaadavate kanepitoodete mitmekesisus. Need hõlmavad tugevatoimelisi ekstrakte ja söödavaid tooteid, mida haiglate erakorralise meditsiini osakondades on seostatud ägedate mürgistusjuhtumitega. 2021. aastal suurenes teadete arv taimse materjali kohta, milles lisaks sünteetilistele kannabinoididele leiti ka THC-d või muid looduslikke kannabinoide. See süvendab muret, et tavaliselt väikese THC-sisaldusega kanepitooteid võltsitakse tugevatoimeliste sünteetiliste kannabinoididega, mis rõhutab toksikoloogilise analüüsi tähtsust nende ainete tuvastamisel. Võltsitud taimsed materjalid võivad välja näha nagu looduslik kanep ja neid võidakse seetõttu eksitavalt müüa kanepina pahaaimamatutele tarvitajatele. Mõned sünteetilised kannabinoidid on väga tugevatoimelised ning neid on seostatud surmavate ja mittesurmavate üleannustega. Kanepipõhised söödavad tooted on toiduained, tavaliselt kanepiekstraktiga immutatud „maiustused“, mis on alates 2021. aastast muutunud Euroopa ebaseaduslikul turul üha kättesaadavamaks. Need tooted põhjustavad riske nende THC-sisalduse ja võimaluse tõttu, et neid võidakse ekslikult pidada seaduslikeks kaubanduslikeks toodeteks, eriti laste poolt. Mõnda neist söödavatest toodetest turustatakse pakendites, mis sarnanevad kaubanduslikele toodetele, ja mõnes proovis on leitud ka sünteetilisi kannabinoide, mis suurendab veelgi terviseprobleeme selles valdkonnas.

HHC – esimene poolsünteetiline kannabinoid ilmub ebaseaduslike uimastite Euroopa turule

Vending machine selling HHC products

Kanepituru mitmekesisus suurenes veelgi 2022. aasta mais, kui tuvastati, et esimene poolsünteetiline kannabinoid, heksahüdrokannabinool (HHC), on Euroopas kättesaadav. HHC sarnaneb keemiliselt delta-9-tetrahüdrokannabinooliga (delta-9-THC), mis on kanepi peamine psühhoaktiivne aine, ja selle toime näib olevat üldjoontes sarnane. HHC farmakoloogiat ega toksikoloogiat inimestel ei ole siiski põhjalikult uuritud. 2022. aastal tuvastati HHC kahes kolmandikus ELi liikmesriikidest ning seda on mõnes ELi liikmesriigis kaubanduslikult turustatud ja müüdud kanepi „seadusliku“ alternatiivina. HHC-d võib pihustada või segada väikse THC-sisaldusega kanepiürdiga, mis võib olla välimuselt ja lõhnalt sarnane ebaseadusliku kanepiga. Seda on esinenud ka e-sigarettides ja toiduainetes. Arvatakse, et HHC sünteesitakse kannabidioolist (CBD), mis omakorda ekstraheeritakse väikse THC-sisaldusega kanepist (kanepitaimest). Pärast selle ilmumist on avastatud ka teisi poolsünteetilisi kannabinoide, mis viitab kaubanduslikule huvile selles valdkonnas. Nende kanepivormide uudsus ja empiiriliste tõendite puudumine tähendab, et esineb oluline määramatus seoses nende ainete võimaliku mõjuga inimtervisele.

Üha olulisemad on kokaiin ja sünteetilised stimulandid

Ajalooliselt suur kokaiini kättesaadavus

Man in a yellow vest standing in front of shipping containers

2021. aastal konfiskeerisid ELi liikmesriigid rekordilised 303 tonni kokaiini. Suure koguse kokaiini salakaubavedu merekonteinerites Euroopa suurte meresadamate kaudu on oluline tegur selle uimasti suure kättesaadavuse tagamisel Euroopas. Kokaiini suure kättesaadavuse mõju kajastub mures nii terviseprobleemide kui ka kuritegevusetaseme, sealhulgas uimastituru tegevusega seotud vägivallakuritegude suurenemise pärast. Suured konfiskeerimised kajastavad ka tõhustatud õiguskaitsetegevust salakaubaveo takistamiseks suurte Euroopa sadamate kaudu. Samas on ka märke, et salakaubaveorühmad uurivad üha enam uusi meetodeid, et vähendada avastamisriski. Näiteks on tõendeid, mis viitavad sellele, et nad on võtnud sihikule potentsiaalselt haavatavad väiksemad sadamad Euroopa Liidus ja naaberriikides. Euroopas on nüüd ka väljakujunenud sekundaarne kokaiinitööstus, mis hõlbustab uuenduslike salakaubaveomeetodite tarvitamist, mis võib muuta keerukamaks kaubanduslikku lasti peidetud kokaiini avastamise.

Üha rohkem tõendeid kokaiini suure kättesaadavuse kahjuliku mõju kohta 

A man holding a small plastic bag with a white powder

Kokaiin on nüüd sageduselt teine teatatud uimasti, nii esmakordselt ravi alustajate korral kui ka kättesaadavate andmete alusel ägeda uimastimürgistuse esinemise kohta valvehaiglate erakorralise meditsiini osakondades. Olemasolevad andmed viitavad ka sellele, et see uimasti oli seotud ligikaudu viiendikuga üleannustamise surmajuhtumitest 2021. aastal. Metoodikaprobleemide tõttu on praegustes andmekogumites kokaiiniga seotud suremus tõenäoliselt alateatatud. Suurenenud kättesaadavus näib olevat seotud ka teatud märkidega kokaiinitarvitamise võimalikust levikust tõrjutumatesse rühmadesse, kusjuures mõnes riigis on teatatud kokaiini süstimisest ja crack-kokaiini tarvitamisest. 

Sünteetilised stimulandid – suuremat mitmekesisust ebaseaduslike uimastite turul seostatakse riskidega rahvatervisele

White powder, tablets, spoon and syringe on black table

Lisaks kokaiinile seostatakse sünteetiliste stimulantide tarvitamist riskidega füüsilisele ja vaimsele tervisele. Enamik näitajaid viitab, et amfetamiin on endiselt kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik sünteetiline stimulant Euroopas. Uimastiturg on selles valdkonnas siiski üha mitmekesisem ning on märke, et nii metamfetamiin kui ka sünteetilised katinoonid põhjustavad praegu Euroopas rohkem stimulantidega seotud probleeme kui varem. Tarvitajad võivad pidada eri stimulante funktsionaalselt sarnasteks ja olla valmis proovima uusi tooteid, olenevalt nende kättesaadavusest turul. Et sünteetilisi stimulante võidakse turustada ka sarnase välimusega pulbri või tablettidena, ei pruugi tarvitajad mõnikord teada, mis konkreetset stimulanti või stimulantide segu nad tarvitavad. Neid ravimeid võib leiduda ka tablettidena, mida turustatakse MDMA-na. Üldiselt viitavad valdkonna arengud, et uimastitarvitajatel võib olla suurem tervisekahjustuste (sh mürgistuste, ägedate ja krooniliste vaimse tervise probleemide, nakkushaiguste ja surmajuhtumite) tekke risk, sest nad tarvitavad, sh tundmatuid, tugevatoimelisemaid või uuenduslikumaid aineid ja on kõrge riskikäitumistasemega.

Stimulantide rolli suurem teadvustamine uimastite süstimisega seotud kahjustuste korral

Syringe lying on the floor

Uimasteid süstivatel inimestel on suurem risk nakatuda vere kaudu levivatesse nakkustesse või surra uimastite üleannustamise tõttu. Kuigi viimase aastakümne jooksul on uimastite süstimine Euroopas jätkuvalt vähenenud, põhjustab see käitumine endiselt ebaproportsionaalselt suurt ebaseaduslike uimastitega seotud kahju. Ajalooliselt on heroiin olnud peamine süstimisega seostatav uimasti. Ka teisi uimasteid, sealhulgas stimulante ja ravimeid, süstitakse siiski nüüd sagedamini kas eraldi või koos heroiini või muude opioididega. Stimulantide süstimist seostatakse sageda süstimise harjumusega ning seda on seostatud kohalike HIV-puhangutega Euroopa linnades. Halvasti lahustunud sünteetiliste stimulantide, ravimite või crack-kokaiini süstimine võib samuti suurendada veresoonte kahjustuste või bakteriaalse infektsiooni riski. Mitme uimasti süstimine võib samuti suurendada uimastite üleannustamise riski. Uimastite süstimise muutuvate harjumustega seotud kahjude mõistmine on seega väga oluline, et kavandada sekkumisi, mis vähendaksid sellise käitumisega seotud kahju.

Märgid MDMA turu suuremast volatiilsusest, kuid endiselt on murettekitav suure puhtusastmega toodete kättesaadavus

Bag with MDMA tablets of different shapes and colours

Praegused andmed viitavad, et üldine olukord seoses MDMA tarvitamisega on suhteliselt stabiilne, kuigi riigi tasandil esineb märkimisväärset heterogeensust. Sellele eelnes periood, mil MDMA tarvitamise näitajad viitasid tarvitamise ajutisele vähenemisele COVID-19 pandeemia varajases etapis, kui sotsiaalse distantseerumise meetmed häirisid ööelu ja muid selle aine tarvitamisega seotud seltskondlikke üritusi. Euroopa on endiselt MDMA tootmise oluline keskus nii sisetarvitamise kui ka ELi-välistele turgudele ekspordi jaoks. Arvestades, et tüüpiline MDMA-sisaldus on 161–173 mg, on tablettide üldtugevus ajalooliste standardite järgi endiselt suur ning see tekitab probleeme seoses tarvitajate tervisekahjustuse riskiga. Viimasel ajal on siiski olnud on olnud viiteid tootmismahtude võimalikule vähenemisele ning on täheldatud tablettide MDMA-sisalduse mõningast vähenemist. On ebaselge, kas see tähendab, et tootjatel on probleeme lähteainete hankimisega, või kas nad lähevad üle teiste ainete tootmisele, mis on suurema nõudluse või kasumlikkusega, või kas turg reageerib tajutavale tarvitajanõudlusele väiksema tugevusega toodete järele. Üldiselt on Euroopa turul siiski endiselt kättesaadavad suure puhtusastmega tabletid ja pulbrid ning see teave on oluline, et teavitada ennetus- ja kahjuvähendussekkumisi selles valdkonnas.

Uimastite kättesaadavuse ja tarvitamise suurem mitmekesisus

Viited, et ketamiinist on mõnes rühmas saanud eelisuimasti

White powder and vial with a liquid

Konfiskeeritud ja uute psühhoaktiivsete ainete ELi varajase hoiatamise süsteemi kaudu teatatud ketamiini kogus on aja jooksul olnud väga muutlik, kuid viimastel aastatel on see püsinud suhteliselt kõrgel tasemel. See ja muu teave viitavad, et ketamiin on mõne riigi uimastiturgudel tõenäoliselt pidevalt kättesaadav ja on muutunud teatud rühmade eelisuimastiks. Tavaliselt tõmmatakse ketamiini ninna, kuid seda võib ka süstida. Seda on seostatud mitmesuguste annusest sõltuvate ägedate ja krooniliste kahjustustega, sealhulgas võimalikud uroloogilised tüsistused ja põiekahjustused pikaajalistel tarvitajatel. Ketamiini võib leida ka lisatuna muudele uimastisegudele, sh MDMA pulbritele ja tablettidele. Seda leidub ka segudes, mida müüakse „roosa kokaiinina“, mis näib äratavat üha suuremat tarvitajahuvi. Euroopas tähendab „roosa kokaiin“ tavaliselt ketamiini ja muude sünteetiliste uimastite, nt amfetamiinide või MDMA segusid. Nagu on märgitud mujal 2023. aasta Euroopa uimastiprobleemide aruandes, ei pruugi uimastisegude tarvitajad teada, mis aineid nad tarvitavad, ega seda, et eri uimastite koostoime võib põhjustada neile suuremaid terviseriske.

Dilämmastikoksiidi tarvitamisest tingitud terviseprobleemid noorte seas

Disposed silver laughing gas cartridges on a wooden table

EMCDDA hiljutises ülevaates märgiti, et mitmes ELi liikmesriigis on märke dilämmastikoksiidi (naerugaasi) tarvitamise suurenemisest joobe tekitamiseks. Dilämmastikoksiidil on mitmeid kaubanduslikke kasutusviise ning arutletakse, kui palju on see aine seotud kahjulike terviseriskidega, eriti episoodilistel tarvitajatel. Dilämmastikoksiidi intensiivne ja krooniline tarvitamine on siiski seotud tervisekahjustuste, sh mürgistuste, põletuste ja kopsukahjustuste ning mõnel pikaajalise kokkupuute juhtumil närvikahjustustega B12-vitamiini vaeguse tõttu. Mõnes Euroopa linnas on väiksemate roostevabast terasest balloonide kõrvaldamine muutunud ka uimastijäätmeprobleemiks. Näib, et see uimasti on muutunud kättesaadavamaks ja odavamaks, sest mõnes riigis on suurenenud selliste gaasiballoonide kättesaadavus meelelahutustarvitajatele, mis võib samuti suurendada kopsukahjustuse riski, sest balloonide sisu on suurema rõhu all. Seetõttu võib kokkuvõttes kättesaadava teabe põhjal järeldada, et on olemas tugev argument uimastiennetus- ja kahju vähendamise teenistustele selle aine käsitlemiseks oma tegevuses. Regulatiivsed lähenemisviisid selle aine müügile ja tarvitamisele olenevad riigist.

Märgid, et Euroopas suureneb sünteetiliste katinoonide kättesaadavus ja tootmine

A syringe lying on a black table next to a white powder

Selliste uimastite nagu amfetamiin ja MDMA asendusainetena turustatavaid sünteetilisi katinoone, nt 3-MMC ja 3-CMC, müüakse mõnikord eksitavalt ka muude ainetena. Kuigi konfiskeerimiste arv on endiselt suhteliselt väike, on mõnel üksikul konfiskeerimisel leitud väga suuri sünteetiliste katinoonide koguseid, mis on tavaliselt pärit Indiast. See koos tõenditega, et ka Euroopas toodetakse sünteetilisi katinoone, viitab sellele, et need ained muutuvad üha kättesaadavamaks Euroopas, kus neil võib tulevikus olla üha suurem roll stimulantide turul. Valdkonna arengud tekitavad ka uusi õiguskaitseprobleeme, näiteks on sünteetiliste katinoonide keemiliselt maskeeritud ja mittekontrollitavaid vorme veetud salakaubana Euroopasse, et muundada need seejärel kohapeal kontrollitavateks katinoonideks. Arvestades konfiskeeritud lähteainete koguseid, on tõenäoline, et nüüd võib toimuda suuremahuline tootmine Euroopa ja võib-olla ka teiste turgude jaoks.

Võimalikud kahjulikud tagajärjed, mis tulenevad kasvavast huvist psühhedeelsete uimastite terapeutilise potentsiaali vastu

Color MRI Scan Human Brain

Nii kliiniline kui avalik huvi on kasvanud mõnede psühhedeelsete ainete, sh uudsete ja vähe vähetuntud ainete võimaliku terapeutilise kasutamise vastu. Üha rohkem kliinilisi uuringuid uurib mitmesuguste psühhedeelsete ainete potentsiaali vaimse tervise seisundite raviks. Mõni uuring näib olevat paljulubav, kuid selles valdkonnas on siiski keeruline üldistada, osaliselt seetõttu, et suur osa teadusuuringutest on alles algusfaasis, osaliselt ka uuritavate kemikaalide ning uuritavate tingimuste suure arvu tõttu. Need arengud on pälvinud suurt meediatähelepanu, mis tõstatab küsimuse, et need võivad soodustada selliste ainete ulatuslikumat katselist kasutamist ilma meditsiinilise abita, tekitades mõnele haavatavale isikule kahjulike tagajärgede riski. Samal ajal on olemas tõendid reguleerimata programmide rakendamise kohta nii Euroopa Liidus kui ka mujal, kus psühhedeelseid aineid kasutatakse heaolu-, ravi- või spirituaalselt orienteeritud sekkumises. 

Keerukamad opioididega seotud probleemid

Euroopa opioidiprobleemid muutuvad

A used spoon and syringe lying on the ground

Heroiin on endiselt Euroopas kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik opioid ja see on endiselt ka uimasti, mis põhjustab suure osa ebaseadusliku uimastitarvitamisega seotud tervisekoormusest. Olemasolevad andmed tõendavad siiski ka seda, et heroiinil ei ole enam nii keskset rolli kui varem ja sünteetilistel opioididel näib mõnes riigis olevat olulisem roll opioididega seotud probleemides. ELi liikmesriikide konfiskeeritud heroiini kogus suurenes 2021. aastal rohkem kui kaks korda, ulatudes 9,5 tonnini, samas kui Türgi konfiskeeris rekordilised 22,2 tonni. Vaatamata nendele suurtele konfiskeerimistele on heroiini hind või puhtus jaemüügi tasandil muutunud vaid väga vähe ning olemasolevad andmed näitavad üldiselt, et heroiini kättesaadavus on jätkuvalt suhteliselt suur. Sellegipoolest on vähe tõendeid heroiinitarvitajate hulga suurenemise kohta ning näitajad viitavad, et enamikus riikides on selle uimasti tarvitajad vananevas kohordis ning neist paljudel on olnud pikaajaline kontakt uimasti- ja muude tugiteenustega.

Heroiini roll opioididega seotud probleemides on vähem oluline, kuid see on endiselt oluline tervisekahjustuste põhjus

An ambulance parked on the street at night

Kuigi üldiselt on heroiin jätkuvalt seotud enamiku opioididega seotud surmajuhtumitega, on vähenenud riikide arv, kus see on nii. Samuti viitavad ägeda uimastimürgistuse tõttu haiglate erakorralise meditsiini osakondadesse pöördumiste andmed, et mõnes linnas on ravile pöördumist põhjustanud muud opioidid sagedamini kui heroiin. Heroiini suhteline tähtsus on vähenenud ka põhjusena, miks pöördutakse spetsiaalsele uimastisõltuvusravile. Tähelepanekut, et heroiinil on nüüd uimastiprobleemides väiksem keskne roll, võib mitmeti pidada soodsaks arenguks, kuid sellel on ka mitu olulist vastuargumenti. Heroiinitarvitajate arv Euroopas on endiselt suur ning nende tervise- ja abivajadused muutuvad üha keerukamaks. Opioiditarvitajate seas on sagenenud mitme uimasti koostarvitamise harjumus ning uimastite koostoimed – sageli tarvitatakse heroiini koos teiste ainetega – näivad olevat muutunud olulisemaks komponendiks kahjustuse riski suurenemisel. Lisaks sellele on juba olemasolevad ja uudsed sünteetilised opioidid üha enam seotud nii uimastitega seotud haigestumuse kui suremusega ning mõnes riigis on nad nüüd opioididega seotud probleemide peamised põhjused.

Opioiditarvitajate vananeva kohordi raviks vajalik valdkonnaülene tugi

Psychiatrist or professional psychologist counseling or therapy session to male patients

Praeguste hinnangute kohaselt sai 2021. aastal opioidagonistravi ligikaudu pool suure riskiga opioiditarvitajatest Euroopa Liidus, hinnanguliselt 511 000 isikut (524 000 koos Norra ja Türgiga). Olemasolevad tõendid toetavad opioidagonistravi, mille korral on täheldatud positiivseid tervislikke ja sotsiaalseid tulemusi, sealhulgas suremusriski vähenemist. Üle 60% opioidagonistiravi patsientidest on nüüd siiski vähemalt 40-aastased, samas kui alla 30-aastasi on alla 10%. See tähendab, et teenused peavad vastama üha haavatavamaks muutuva elanikkonnarühma tervishoiuvajaduste keerukamale kogumile. Vaja on tõhusaid suunamisviise üldisematele teenustele, mis pakuvad vananemisega seotud seisundite ravi. Selle sageli väga tõrjutud rühma ravi peab vastama ka keerukale probleemide kogumile, mis on seotud peale nende uimastitarvitamise ka vaimse tervise probleemide, sotsiaalse eraldatuse, tööhõive ja eluasemega. Seetõttu on vaja pöörata rohkem tähelepanu asutuseüleste tõhusate partnerluste loomisele üldiste tervishoiu- ja sotsiaalteenuste pakkujatega.

Vajadus paremini mõista, mis roll on mitme uimasti koostarvitamisel opioidide põhjustatud suremuses

Naloxone kit

Opioidid, tavaliselt kombinatsioonis muude ainetega, on jätkuvalt ained, mida kõige sagedamini seostatakse uimastite põhjustatud surmajuhtumitega. Kuigi opioididega seotud surmajuhtumite üldsuundumused näivad püsivatena, suureneb surmajuhtumite osakaal vanemates vanuserühmades. Mõnes riigis näib vähenevat heroiini roll üldsuremuses. Samuti on oluline märkida, et kui heroiini seostatakse surmajuhtumiga, leitakse seda harva eraldi, mis tõendab, et tavaliselt tarvitatakse mitut uimastit koos. Kui üksikasjalik toksikoloogiline teave on kättesaadav, leitakse heroiiniga seotud surmajuhtumite korral sageli ka teisi opioide ja ravimeid, mis võisid samuti olla surmajuhtumi kaastegurid. Surmajuhtumite arv, millega seostatakse stimulante, sageli koos opioididega, näib mõnes riigis suurenevat, kusjuures stimulandid on sagedamini seotud surmajuhtumitega nooremates vanusekohortides. Seetõttu on vaja tunnistada, et mitme uimasti koostarvitamisel on oluline roll uimastite põhjustatud suremuses, mis rõhutab parema toksikoloogilise teabe vajadust. Uimastite koostoime võib tähendada ka seda, et tuleb üle vaadata teenuste osutamise mudelid; näiteks stimulantide või sünteetiliste opioidide tarvitamine koos heroiiniga mõjutab mõne sellise sekkumismeetme tõhusat rakendamist, mille eesmärk on vähendada uimastite üleannustamise riski. Näiteks tugevatoimeliste sünteetiliste opioidide üleannustamise korral võib olla vaja manustada mitu annust opioidide antagonisti naloksooni.

Uute bensodiasepiinide ja opioidide koostoimed

Bag with yellow pills

Toksikoloogilise teabe praegune puudumine tähendab, et bensodiasepiinide rolli opioidide põhjustatud surmajuhtumites ei mõisteta piisavalt. Mittekontrollitavad ja uued bensodiasepiinid on Euroopas kättesaadavad, kuid piiratud andmete tõttu on siiski raske kommenteerida nende tarvitamise ulatust. Sellegipoolest piisab olemasolevatest tõenditest viideteks, et neil ainetel võivad olla olulised tagajärjed tervisele, eriti kui neid tarvitatakse koos teiste uimastitega. Need on sageli väga odavad ja neid võivad noored tarvitada koos alkoholiga, mis põhjustab mõnikord potentsiaalselt raskeid tervisereaktsioone või käitumishälbeid. Neid on seostatud ka opioidide üleannustamisest tingitud surmajuhtumite riski suurenemisega ning uusimate andmete kohaselt suurenes mõnes riigis bensodiasepiinidega seotud ja üleannustamisest tingitud surmade osakaal. Üks näide sellest, kui keeruline võib praegu olla uimastiturg selles valdkonnas, on Eestist, kus hiljuti konfiskeeriti segusid, mis sisaldasid uut sünteetilist opioidi metonitaseeni ja uut bensodiasepiini bromasolaami.

Uued sünteetilised opioidid

A male hand holding a small plastic bag with a blue pill

Põhja-Ameerika uimastiprobleemid on näide sellest, kuidas opioidide kättesaadavuse ja tarvitamise harjumuste muutustel võib olla oluline mõju rahvatervisele. Selles maailma piirkonnas on tugevatoimelised fentanüüli derivaadid suurel määral välja tõrjunud retseptipõhised opioidid ja heroiini ning muutunud opioidide põhjustatud surmajuhtumite epideemia peamiseks põhjuseks. Euroopas on teatatud uutest sünteetilistest opioididest, mis võivad muutuda tavalisemaks mõnes piirkonnas, kuid praegu erinevad kättesaadavus ja kasutus väga Põhja-Ameerika omast, kusjuures nende uimastitega seotud olulised probleemid piirduvad peamiselt mõnede Põhjamaade ja Balti riikidega. 2021. aastal teatasid ELi liikmesriigid ligikaudu 140 fentanüüliga seotud surmajuhtumist. Arvatakse, et neist oluline osa on siiski seotud fentanüüliga, mis on kõrvale juhitud meditsiinilisest kasutusest. Kuigi see arv on tõenäoliselt alahinnatud, ei ole see võrreldav paljude tuhandete fentanüüliga seotud surmajuhtumitega, millest teatati samal ajavahemikul Põhja-Ameerikas. Sellele vaatamata tuvastati aastatel 2009–2022 Euroopa uimastiturul kokku 74 uut opioidi, kusjuures ELi varajase hoiatamise süsteem sai 2022. aastal ametliku teate veel ühe uue sünteetilise opioidi kohta ja 2023. aasta esimese nelja kuu jooksul veel kolme uue opioidi kohta. Enamik viimastel aastatel avastatud uutest opioididest ei kuulu siiski fentanüüli rühma, vaid pigem tugevatoimeliste bensimidasoolopioidide (nitaseenopioidide) rühma. Kättesaadav teave konfiskeerimiste, süstlajääkide ja Balti riikide toksikoloogiliste leidude statistika alusel viitab kättesaadavuse ja kahjulikkuse (sh uimastite põhjustatud surmajuhtumite) suurenemisele 2022. aastal nendes riikides, eelkõige seoses bensimidasoolopioidide ja fentanüüli derivaadi karfentaniiliga. Hiljutistes konfiskeerimistes on leitud uusi sünteetilisi opioide ka segudes, mis sisaldavad uut bensodiasepiini ja veterinaarset sedatiivset ainet ksülasiini. Sellistest kombinatsioonidest, mida teatakse vastavalt nimetustega „benso-dope“ ja „tranq-dope“, on teatatud ka Põhja-Ameerikas, kus neid on seostatud üleannustamisest tingitud surmajuhtumite suurenenud riskiga. Et uued sünteetilised opioidid on väga tugevatoimelised, piisab väikesest kogusest suure arvu tavaannuste tootmiseks, mis võib põhjustada suuremat eluohtliku mürgistuse riski. See tähendab, et isegi kui valdkonna probleemid on praegu suhteliselt piiratud, on see ainerühm ohtlik ja sellel võib olla tulevikus suurem mõju Euroopa terviseolukorrale ja julgeolekule.

Euroopa peab olema valmis võimalikeks tagajärgedeks seoses unimagunakasvatuse keeluga Afganistanis

Opium plantation

Suurem osa Euroopas tarvitatavast heroiinist pärineb Afganistanis kasvatatud unimagunast. Aprillis 2022 teatas Taliban unimagunakasvatuse keelust, mis tõstatab küsimuse, mis on selle tagajärjed opioidide tarvitamisele Euroopas. Pärast Talibani võimuletulekut 2021. aasta augustis kasvas hinnanguline unimagunakasvatus 2022. aastal peaaegu kolmandiku võrra. Esialgsed andmed 2023. aasta kohta viitavad, et haritava maa pindala on siiski oluliselt vähenenud. Lisaks näib, et tänu metamfetamiini tootmise vähendamiseks võetud paralleelsetele meetmetele on see uimastitootmise vorm muutunud vähem nähtavaks ja võib olla teatud määral piiratud. Kuigi nende järelduste kontrollimiseks on vaja rohkem tõendeid, viitab praegu kättesaadav teave, et 2023. aastal on võimalik nii oopiumi kui ka metamfetamiini tootmise oluline vähenemine Afganistanis. On siiski mitu põhjust, miks on raske prognoosida unimagunakasvatuse keelu pikemaajalist mõju. Näiteks võivad riigi põllumajandustootjate majandusraskused muuta selle piirangu säilitamise aja jooksul poliitiliselt keerukaks. Lisaks sellele on liiga vara prognoosida mõju uimasti kättesaadavusele Euroopas varude olemasolu ja asjaolu tõttu, et tavaliselt kulub üle 12 kuu, enne kui oopiumisaak jõuab heroiinina Euroopa jaemüügiturule. Kui unimagunakasvatuse keeld jõustatakse ja see püsib, võib see oluliselt mõjutada heroiini kättesaadavust. Varasem lühiajaline oopiumi tootmise keeld Afganistanis põhjustas Euroopas heroiinivajakut, mida on mõnes riigis seostatud opioidide tarvitamise harjumuste pikaajaliste muutustega. See tähendab, et Euroopal oleks mõistlik olla valmis reageerima heroiini kättesaadavuse potentsiaalse vähenemise võimalikule mõjule alates 2024. aastast. Üks võimalikest tagajärgedest võib olla suurem nõudlus opioididega seotud probleemide ravi järele. Probleem on, et iga heroiinivajak võib suurendada sünteetiliste opioidide nõudlust. Et valdkonna arengud on praegu endiselt määramatud, on vaja intensiivset järelevalvet. Kui täheldatakse muutusi, võib olla vaja võtta leevendusmeetmeid, mis võivad hõlmata ravisuutlikkuse suurendamist, kahju vähendamise strateegiate läbivaatamist ja jõulisemate jõustamismeetmete võtmist sünteetiliste opioidide pakkumise vastu. Lisaks võib tekkida täiendavate julgeolekuprobleemide risk, näiteks Afganistanist saabuvate ebaseaduslike rändajate voogude suurenemine, mis on tingitud riigi maapiirkondade vaeste halvenevast majandusolukorrast.

Viited

Soovitatav viide: Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus (2019), Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2023: suundumused ja arengud, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023/drug-situation-in-europe-up-to-2023_et.

Identifikaatorid:

HTML: TD-02-23-150-ET-Q
ISBN: 978-92-9497-931-5
DOI: 10.2810/425348


Top